Yüklü Progresif Esnetme

Yüklü esnetme, halter veya dambıl gibi harici bir yük veya vücut ağırlığınız ile eklem hareket açıklığı sınırına gelecek şekilde gerçekleştirilen bir esnetme yöntemidir.

Vücudumuzun otokontrol sistemi açısından, bir veya daha fazla eklemin aşırı açıda olduğu pozisyonlara girmek ve bu pozisyonlarda olmak kötü bir stratejidir.

Eklem hareket açıklığının sonundayken hem daha fazla yüke maruz kalıyoruz hem de daha zayıf ve korunmasız oluyoruz. Vücudun tepkisi, sizi korumak için kasları kasmak ve daha fazla ilerlemekten vazgeçirmek için hoş olmayan bir “gerilme” hissi ile gerçekleşen koruyucu bir mekanizmadır.

Basitçe söylemek gerekirse, bedeniniz gerçek potansiyelini kullanmadan önce eklem hareket açıklığının sonuna gitmenizi durduracaktır.

Dışarıdan bir ağırlık kullanmak veya vücut ağırlığınızın önemli bir miktarı ile bir hareket gerçekleştirmek, koruyucu mekanizmaya karşı çıkmanın bir yoludur. Eklenen yük, konfor alanımızı aşmak ve daha büyük bir son sınıra ulaşmak için kullanabileceğimiz uyaran olur.

Ağırlığa karşı aktif olarak çalışarak, harekette yer alan dokulara mekanik gerilim uygular ve ardından onları kuvvetlendiririz. Aynı zamanda o pozisyona girmek ve çıkmak için de gerekli olan beceri ve kuvveti geliştirir.

Kullanılan ağırlık miktarı  hedefe bağlı olarak değişir;

-Daha büyük eklem hareket açıklığı

-Son eklem hareket açıklığında daha fazla zaman

-Son eklem hareket açıklığına kontrollü girmek çıkmak

-Kuvvetten çok hareketlilik gelişimi

-Dayanıklılıktan çok kuvvet gelişimi

Eklem hareket açıklığı olabildiğince küçük ve fark edilir artışlarla geliştirilmelidir. 

Hedefe uyan, stabiliteyi bozmayan ve “acı vermeyen” bir egzersiz seçin.

Ulaşılan son hareket açıklığında zaman geçirin (2-3 derin nefes).

Daha büyük bir eklem hareket açıklığını kolaylaştıran, kuvvetten çok hareketliliğe meydan okuyan ve dayanıklılıktan daha fazla kuvveti geliştirmeye çalışan bir ağırlık seçin.

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Bir cevap yazın