https://static.wixstatic.com/media/f14a91_ceb6e567e8b64af287a1f441038d6965~mv2.png/v1/fit/w_300,h_300,al_c,q_5/file.png

Hız genellikle seçkinleri ortalama sporculardan ayıran faktördür. Ancak düz bir çizgide hızlı koşmaktan daha çok hız yapmak var. Çoğu spor için yön değiştirebilmeniz gerekir.

Ne kadar hızlı yavaşlarsanız, o kadar hızlı yön değiştirebilir ve en yüksek hızınıza yeniden hızlanabilirsiniz. Yine de, yavaşlama (kuvvet üretimini yavaşlatma ve kontrol etme yeteneği) genellikle öncelikle hızlanma ve en yüksek hıza odaklanan eğitim sırasında genellikle göz ardı edilir. 

Yavaşlama yeteneğinizi geliştirmek ve kaslarınıza kuvveti emmeyi öğretmek için, herhangi bir egzersizin eksantrik aşaması üzerinde çalışmanız gerekir.

Hareketi başlatabilmeniz, durdurabilmeniz ve kontrol edebilmeniz gerekir.

Bu nedenle yavaşlama antrenmanı, kuvvet ve kondisyon programının önemli bir parçasıdır.

Harekete başlamak çoğu kişi için bir sorun olmayabilir, egzersiz planında bir dengesizlik olduğunda sorun haline gelen kütle ve momentumu nasıl yavaşlattığımızdır.

Hareket söz konusu olduğunda yavaşlamayı görmenin birkaç yolu vardır. Bir yol, buna kasın eksantrik uzaması olarak bakmaktır. Eksantrik ve konsantrik arasındaki, amortisman aşaması, kasın enerjiyi uzatılmış ve enerji “yüklü” pozisyondan hızla kısaltılmış “patlayıcı” kasılmaya dönüştürdüğü aşamadır

Yavaşlamaya bakmanın diğer yolu, bir atışta bir topu serbest bırakırken kolun yavaşlaması gibi, hareketin gerçek yavaşlamasıdır. 

Bu yavaşlama örneklerinin her ikisinde de, etkili bir şekilde yavaşlayamama, aşırı eklem stresinin meydana gelebileceği ve sonuçta yaralanma olasılığının artmasına neden olabileceği yerdir.

Yüksek kondisyona sahip sporcular bile stabilite ve yavaşlama merkezli antrenman için adaydır. Yavaşlamayı kontrol etme yeteneği, rekabet alanında çeviklik tipi hareketler yapan veya gerçekleştiren sporculardan daha fazlası için gereklidir.

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Bir cevap yazın