İnsan hayatının üçte biri uyku ile geçer. 

Sporcular ellerinden gelenin en iyisini yapabilmek için hayatlarının her alanında hazırlanmak zorundadırlar. Düzenli olarak antrenman yaparlar ve dinlenmek, toparlanmak ve uyumak için zaman ayırırlar. Bir alan eksik olduğunda, genel performans düşebilir. Uyku kesinlikle atlanılacak bir alan değildir!

Uykunun hız, karar verme ve tepki süresi üzerinde olumlu bir etkisi vardır. İyi bir gece uykusu olmadan, antrenmanınız veya oyununuz sırasında net düşünemediğinizi veya hızlı tepki veremediğinizi fark edebilirsiniz. Uzun süreli kalitesiz uyku depresyona veya kaygıya yol açabilir, antrenman yapma isteğinizi ve antrenman sırasındaki kaliteyi etkileyebilir.

Şaşırtıcı bir şekilde, uyku yoksunluğu düşük fiziksel performansla gerçekten ilişkili değildir. Birini leg press makinesine sokarsanız veya ona bir el kavrama testi yaparsanız, uyku yoksunluğu performanslarını etkilemez. Buradaki uyku yoksunluğu ile kastettiğim bir geceki 2-3 saat eksik uykudur.

Uykusuz deneğe bir el-göz koordinasyonu testi veya propriosepsiyon gerektiren herhangi bir egzersiz verdiğiniz anda, başarısız olmaya başlayacaklardır. Uyku yoksunluğunun sporcular üzerindeki olumsuz etkileri her şeyden daha çok sinirsel görünmektedir.

Vücudunuzun iyi dinlenmesini ve egzersiz dönemleri arasında iyileşmesini sağlamak ve ayrıca yaralanma riskini azaltmak için düzenli olarak iyi bir gece uykusu almanız daha da önemlidir. Yaralanma riski ile uyku saati arasında yapılan çalışma vardır. Bu konu ile alakalı geçmişte yazdığımız “Uyku Süresi ve Sakatlık Riski” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Ayrıca sporcularda yapılan daha çeşitli araştırmalar da vardır. Basketbol (10 saat), tenis (9 saat) ve yüzme (10 saat) branşlarında yapılan araştırmalara göre bir hafta boyunca düzenli uyuyan sporcularda, atış isabet oranı, servis isabet oranı, dönüş ve vuruş (yüzme) sürelerinde gelişim görülmüştür.

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.