Bu yazımızdaki sorumuz tükenene kadar antrenman, kas hipertrofisinin artmasına neden olur mu? 

Tükenene kadar antrenman protokolü, diğer protokollere kıyasla toparlanma süresini uzatır. Yorgunluğun biyokimyasal belirteçleri, özellikle kreatin kinaz (kas hasarını değerlendirmek için yaygın olarak kullanılan bir enzimdir) yüksek tekrar protokollerinde önemli ölçüde yükselmektedir.

Özellikle daha yüksek tekrarlar kullanılan tükenene kadar antrenman protokolleri, hem bar kaldırma hızında hemde dikey sıçrama yüksekliğinde daha büyük ve daha uzun süreli düşüşlere neden olmaktadır.

Bu da, bir sonraki antrenmanınızın kalitesini düşürebilecek şekilde sonunda yorgun ve ağrılı olacağınız anlamına gelir.

Yani, limitleri zorlamak ve bir antrenman sırasında sporcuyu ne kadar zorlayabileceğinizi görmek için bir zaman ve yer var. Her zaman bu tarz antrenman protokolleri uygulanmamalıdır. Bu protokol, fiziksel performansının sınırlarını bilmeyen kişilerde ve psikolojik limitlerini geliştirmek isteyen sporcularda zaman zaman tercih edilmektedir.

Bir sonraki antrenman daha fazlasını yapabilirsiniz ama önceki antrenmanın verdiği hasarı geri alamazsınız.

Antrenman yaparken KALİTE her zaman MİKTAR’dan daha ÖNEMLİdir.

Tükenene kadar antrenman, sakatlık açısından güvenli bir yöntemdir. Daha yüksek hacimler kullanıldığında daha fazla yorgunluğa ve daha uzun toparlanma sürelerine neden olur. Bu durum sıkıntılı olabilir çünkü aşırı yorgunluk ve daha uzun toparlanma süreleri antrenman hacminde, sıklığında ve şiddetine azalmaya sebep olacaktır. Ve son olarak, kas hipertrofisi için kesinlike en etkili yöntem olduğunu söylemeyeceğimiz bir metoddur.

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.