https://static.wixstatic.com/media/f14a91_b4cfce01c8824915965e6549ba56958f~mv2.png/v1/fit/w_300,h_300,al_c,q_5/file.png

Üç fazlı antrenmana aşina olmayanlar için, yöntem temel olarak belirli bir tekrar temposunu içerir, hareketin belirli bir aşamasına veya belirli bir kas kasılma tipine odaklanır: 

Eksantrik

Izometrik

Konsantrik 

Eksantrik kasılma ne kadar hızlı olursa, konsantrik kasılma o kadar hızlı olur. Bunun tersi de doğrudur: Eksantrik kasılma ne kadar yavaşsa, konsantrik kasılma o kadar yavaştır. 

Hızlı “yukarı”, hızlı “aşağı” gerektirir. Ve Güç = İş / Zaman veya Kuvvet x Hız olduğundan, daha yüksek hızlarda hareket eden ağırlıklar daha yüksek güç çıktılarıyla sonuçlanır. 

Bu nedenle, triphasic antrenman temel olarak, tekrar yapmak için harcanan toplam süreyi (eksantrik zaman + konsantrik zaman) azaltmak için gereken gücü geliştirme hedeflenmektedir. Bu, bir tekrarın üç aşamasında da gücü geliştirmek için ağırlığın hızına odaklanarak yapılır. 

Triphasic antrenman, hareketin üç fazını da antrene eder ve sporcular için daha fazla güç çıkışı ve oyun alanına daha fazla aktarım sağlar. 

Programlarda gösterimi;

1:0:1:1 = Eksantrik süre: İzometrik süresi: Konsantrik süre: Tekrarlar arasındaki süre. 

Yani Squat egzersizi için, 1:0:1:1 şöyle olur: bir saniyede alçal, duraklama yok, bir saniyede yukarı, bir saniyelik duraklama en üstte, sonra bir sonraki tekrara başla.

ATHLETICSCI

Bir cevap yazın