https://static.wixstatic.com/media/f14a91_2eb95dcd6fa24a7eb9953f33d06e583a~mv2.png/v1/fit/w_300,h_300,al_c,q_5/file.png

  1. Dehidrasyonu Önler

Herhangi bir spor içeceğinin ilk amacı, su kaybını önlemektir. %2 vücut ağırlığı kaybını temsil eden hafif dehidrasyon, atletik performans üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilir. Yorgunluğun artmasına ve kuvvet, dayanıklılık, motivasyonda düşüşe neden olur.

%7 ila %10’luk bir kilo kaybı ile temsil edilen daha aşırı dehidrasyon seviyeleri, ölüme yol açabilecek sonuçlara sahiptir.

Sporcuların dehidrasyonu önlemek için spor aktivitelerinden önce ve sonra kendilerini tartmaları ve her 1 kg kilo kaybı için 1,5 litre sıvı tüketmeleri önerilir.

2. Enerji Sağlar

Karbonhidratın dayanıklılık egzersizleri üzerindeki olumlu etkileri bilinmektedir. Kan şekeri seviyeleri korunduğu için hipogliseminin ve glikojen tükenmesini önlemektedir. Dayanıklılık egzersizi sırasında düzenli olarak karbonhidrat alımı, karbonhidrat oksidatif seviyelerinin korunmasına da yardımcı olacaktır 

Spor içecekleri karbonhidrat miktarlarına göre hipotonik, izotonik ve hipertonik olarak sınıflandırılabilir.

3. Elektrolit Dengesi

Egzersiz sırasında sadece su tüketmenin olası bir sorunu hiponatremidir. Elektrolitler, ter yoluyla kaybedilir. Yalnızca su tüketen ve yüksek şiddetli veya uzun süreli egzersiz yapan sporcular, sodyum seviyelerini düşük seviyelere indirebilir.

Olası Yan Etkileri

Spor içeceklerinde şeker içeriği oldukça yüksek olduğu için fazla tüketildiğinde obezite, diyabet ve kardiyovasküler hastalıklara yol açabilmektedir.

Bir cevap yazın