En iyi hareket modelini oluşturmak için vücudumuza bir bütün olarak bakmamız gerekir. Joint by Joint yaklaşımı vücudumuzun hareketli olması gereken eklemlerinin doğru hareket etmesi, stabil olması gereken eklemlerin stabil olması prensibine dayanır.

Birbirleri ile alakası olmayan bölgeler gibi durmalarına rağmen birbirlerinden etkilenen bölgeler olabilir. Vücudunuzun bir bölgesinde ağrı olabilir. Ama unutulmamalıdır ki ağrı en son uyarandır. Hareket sistemini alışık olduğu paternin dışında zorladığımızın göstergesidir. Ağrı varsa hareket ettiğimiz çevreyi değiştirip ağrıdan kurtulabiliriz.

Bazı eklem ve kas grupları inhibe olurken, bazı eklem ve kas grupları over active (aşırı aktif) olabilir. Örneğin, gün içerisinde işi gereği çok oturan bir insanda sinir sistemi, güvende olmak için bazı bölgeleri daha fazla kasarken bazı bölgeler daha gevşek kalır. Fitness popülasyonlarında da kötü antrenmana bağlı olarak aynısı görülebilir ve sonuçta yanlış hareket paternleri ortaya çıkar.

Yukarıdaki şekilde hangi eklemlerin mobiliteye hangi eklemlerin stabiliteye ihtiyacı olduğu gösterilmektedir. Eksikliğin çeşitli yöntemlerle tespit edilmesinden sonra, eksiklik görülen eklemin çalışılmak istenen amaca göre uygun anatomik düzlemde antrene edilmesi gerekir. 

Bir sporcunun 5 yıl önce ayak bileğinden bir yaralanma ya da sakatlık geçirdiğini düşünelim. Beyin, sakatlık ya da yaralanma sonrasında bazı paternleri değiştirmeye başlar ve bu değişim bütün kinetik zinciri etkileyebilir. Mobilite-Stabilite-Propriosepsiyon-Interosepsiyon birbirinden ayrı stratejiler değildir. Bazen mobilite problemini çözmek için stabilite veya tam tersi uygulanabilir.

Bu konu ilginizi çektiyse, daha fazla öğrenmek istiyorsanız ya da yardıma ihtiyacınız varsa lütfen iletişime geçin. Sağlıklı günler, Bilinçli Sporlar! 🙂

Bir cevap yazın