Siyatik sinir, omurgadan çıkan ve belden aşağı, kalçadan ve her iki bacağın arkasından aşağı inen vücuttaki en büyük ve en uzun sinirdir. Siyatik sinirde problem, genellikle yanma veya karıncalanma, uyuşma gibi diğer semptomlarla birlikte siyatik sinir yolu boyunca yaşanan sürekli ağrı ile ifade edilir. Genellikle kalça etrafında ağrı yaptığı düşünülse de belde ve alt ekstremitede de ağrıya neden olabilir.

Siyatiğin en yaygın nedeni, fıtıklaşmış veya şişkin bir diskin neden olduğu sinir üzerindeki doğrudan baskıdır. Diğer nedenler, lokal eklem iltihabı, şişme ve sinir tahrişinden kaynaklanan sinir sıkışmasıdır. Siyatik diğer nedenleri arasında osteoartrit, lokal yaralanmalar, kötü postür, uzun süre hareketsiz kalmak, ani ağır yükler kaldırmak, kalça ve dizlerden kaldırma sırasında zayıf form ve kemik hastalıkları bulunmaktadır. Ancak artık siyatik oluşumu için sinire doğrudan baskı olması gerekmediğini biliyoruz. Sinir köküne yakın yapılarda iltihaplanmada siyatik nedeni olabilir.

Omurilik eklemlerindeki sertliği, bel, kalça ve bacak kaslarındaki kas gerginliğini ve siyatik sinir üzerindeki baskıyı azaltmak gerekmektedir. Bunun için uygulanabilecek bazı yollar vardır;

Omurga sertliğini azaltmak için omurga mobilizasyon egzersizleri, Kas gerginliğini azaltmak için masaj ve tetik noktası terapisi, gergin kasları esnetmek, siyatik sinir üzerindeki baskıyı en aza indiren egzersizler genel anlamda tercih edilebilecek temel yollar olarak akla gelmektedir.

Bu yazımızda siyatik sinir hakkında genel bir bilgilendirme ile hızlı bilgi verdik. Fizyoterapistler, siyatik şüphesi duyduğu zaman siyatiği tespit etmek için genellikle Düz Bacak Kaldırma testi uygulamaktadır. Alanında uzman doktor ve fizyoterapistlere danışmak siyatik problemi olan kişiler için en uygun çözüm yolu olacaktır. 

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.