Hepimiz iyi su tüketmenin fiziksel ve zihinsel performans üzerine önemli ölçüde katkıda bulunduğunu biliyoruz. Bununla birlikte, optimum hidrasyon elde etmek için ne zaman yeterince sıvı içtiğinizi bilmek ve vücudunuzun susuzluk tepkisine güvenmek, sıvı gereksinimlerinde önemli ölçüde eksik tahminlere yol açabilir.

Sıvı dengesini korumak neden bu kadar önemli?

Su, vücut ağırlığının yaklaşık %60-65’ini oluşturan, hayati organlar (kalp, akciğerler, beyin, karaciğer, böbrekler) ve yaklaşık %75 sudan oluşan kaslar ile insan vücudunun ana bileşenidir. Egzersiz sırasında, vücut ağırlığının %1’inden fazla su ve elektrolitler dahil sıvı kaybı, biliş ve karar vermeyi etkilemeye başlar. %2’den fazla sıvı kaybı, kas kuvvetinin ve dayanıklılığının azalmasına neden olur ve ısıya bağlı yaralanma riskini artırır. Dehidrasyon derecesi ne kadar yüksekse, fiziksel ve zihinsel performans üzerindeki etki o kadar belirgin olur.https://static.wixstatic.com/media/f14a91_8ea44ab188274e1ba4f59a6fb34da9f5~mv2.jpg/v1/fit/w_750,h_750,al_c,q_20/file.jpg

Antrenman veya müsabaka sırasında belirli bir miktar sıvı kaybı beklenirken, bir sporcu sıvı eksikliğinde egzersize başlarsa, dehidrasyon ve düşük performans daha hızlı gerçekleşir ve egzersiz süresiyle birlikte yaralanma şansı artar.

Bir cevap yazın