Buz ve ısı tedavisi, burkulan ayak bilekleri veya omuz yaralanmaları gibi kas-iskelet sistemi yaralanmaları için uygulanan en yaygın invaziv olmayan tedavilerden ikisidir. Her ikisinin de uygulanması oldukça kolay ve ucuzdur Bununla birlikte, hangisinin kullanılacağına karar verirken insanlar genellikle kafaları karışır. Isı veya buzun kullanılması, yaralanmanın türüne ve yaralanma meydana geldikten sonra tedaviye ne kadar çabuk başlayacağınıza bağlıdır. Bir yaralanma yaşarsanız, Fizyoterapist/Doktora danışmanız önemli olsa da, işte buz veya ısı kullanmak için bazı genel kurallar.

Ancak unutmamamız gereken önemli bir şey de son dönemlerde sıcak ve soğuk uygulamalarının gerekliliğinin tartışıldığıdır.

https://static.wixstatic.com/media/f14a91_25f73267bb4a4ae097fffed108ecf192~mv2.jpg/v1/fit/w_300,h_300,al_c,q_20/file.jpg

SOĞUK ne zaman kullanılır? Buz, akut bir yaralanma ile ortaya çıkan şişliği tedavi etmek için bir anti-enflamatuar olarak kullanılır. Cilt kan akışını azaltmak ve vücut ısısını korumak için sempatik aktif vazokonstriktör sinir aktivitesinde refleks artışlarına neden olur. Şişme, vücudun yaralanmaya verdiği doğal tepkidir ancak bölgedeki dokuları sıkıştırarak ağrıya neden olur. Buz, kan damarlarının daralmasına neden olur, etkilenen bölgeye sıvı akışını azaltır ve yaralanma bölgesinde iç kanamayı sınırlar. Aynı zamanda ağrıyı uyuşturmak için bir analjezik görevi görür. SICAK ne zaman kullanılır? Isı genellikle eklem sertliği, ağrı veya kas spazmları gibi kronik durumlar için kullanılır. Isı, kasları ve dokuları gevşetmeye, kan akışını uyarmaya, spazmları gevşetmeye ve ağrılı kasları yatıştırmaya yardımcı olmak için kullanılır. Isı bir vazokilatördür (kan damarlarını genişletir), Artan yüzeysel doku sıcaklığı, histamin ve prostaglandinler gibi kimyasal aracıların salınmasına ve bu da vazodilatasyona neden olur. Böylece eklemlere ve kaslara oksijen ve besin taşıyan daha fazla kan akışı sağlar. Isı ayrıca ağrılı bölgede toksinlerin atılmasına ve laktik asidin birikmesine yardımcı olur. Yaralı bir bölgede soğuk ve sıcak uygulaması yapmaktan, yaralanmanızın Fizyoterapist/Doktor tarafından doğru bir şekilde incelenmesi ve teşhis edilmesi önemlidir.

Bir cevap yazın