Serbest ağırlık mı tercih etmeliyim yoksa makine kullanarak antrenman yapmak daha mı iyi? Bu yaygın bir sorudur.

Makinalar dediğimiz zaman, iki alt başlıkta ele almalıyız. Sabit makinalar ve serbest egzersiz makinaları. Sabit formlu cihazlar, kuvvet egzersizi sırasında hareket aralığını ve hareket düzlemini sınırlar.  Buna karşılık, serbest formlu egzersiz makineleri, birden fazla düzlemde harekete izin verir. Bu makinalara bir örnek, kablolar olabilir.

Atletik gruplarda serbest formlu makina ile gerçekleştirilen egzersizler, sabit formlu makinalar ile kıyaslandığında daha fazla kuvvet ve denge kazanımı göstermektedir.

Temel kuvvet egzersizlerinin hareket modellerini öğrendikten sonra, tüm vücut kas hipertrofisini en üst düzeye çıkarmak için çeşitli egzersizler kullanmak gerekir. Çeşitli serbest formda (kablolar ve serbest ağırlıklar) ve makine egzersizleri içermelidir. Benzer şekilde, kas hipertrofisini en üst düzeye çıkarmak için hem çok eklemli hem de tek eklemli egzersizler hipertrofiye özgü antrenmanlara dahil edilmelidir. 

Amaca yönelik iş yapmak ve ezberden uzak durmak önemli. ‘Fonksiyonel’ egzersizlerin kullanışlılığı ve popülaritesi aşikar. Ancak makinaları da yabana atmamak gerekir. Ek kazanımlar sağlamak için antrenman programlarında makina egzersizlerine yer vermek gerektiğini düşünüyorum.

Her iki antrenman yöntemi de diğerlerinin kaçırdığı benzersiz bir fayda sağlar, kas gelişim egzersizlerinizi daha kapsamlı hale getirmek için ikisini birden yapmanız mantıklı görünüyor.

Serbest ağırlıkların, yalnızca hareket ettirilen yükü değil, aynı zamanda hareket yolunu da stabilize etmenizi ve kontrol etmenizi gerektirdiği için tercih edebiliriz. Bununla birlikte, çoğu egzersizde yer alan hareket aralığı boyunca çalışan kaslar üzerinde stabil bir mekanik gerilim sağlamak söz konusu olduğunda, serbest ağırlıklar yetersiz kalır. Burada da devreye makinalar girer.

Özellikle makineler yeni başlayanlar için daha iyi bir tercihtir. Egzersiz için gerekli olan hareket aralığını sınırlayarak güvenli formu sağlamaya yardımcı olur. Yaralanma riski azaltılır. Kas gücü antrenmanı ise  sadece serbest ağırlık sistemleri ile yapılmalıdır.

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Bir cevap yazın