RPE ölçeği (algılanan zoruluk derecesi), hem bireylerde hem de takımlarda antrenman şiddetini değerlendirmek için kullanılan yaygın bir araçtır. RPE değerleri, bir bireyin iç yükü için benzer bir antrenman sırasında diğerleriyle karşılaştırılabilecek bir referans noktası verir. Kişinin öznel fiziksel yoğunluğunu ölçmenin bir yoludur. Bir sporcu, yaptığı antrenmanda hissettiği zorluğa bir sayı değeri vererek fiziksel eforu tanımlar.

RPE ölçeğinin kullanımının yaygın olmasının, en basit ve yaygın nedeni veri toplamanın kolay olması ve bir antrenman sırasında bir sporcuya yüklenen iç yükü doğru bir şekilde değerlendirmesidir. Özellikle takım sporlarında kullanımı yaygındır.

RPE verileri ile sürekli müsabakalarda oynayan oyuncularınızın hazır bulunuşluluğu ile daha az süre bulan yedek oyuncularınız hazır bulunuşluluğunu takip edebilir ve ona göre bir antrenman planlaması hazırlayabilirsiniz.

Antrenmanlarınızın ne kadar monoton olduğunu kontrol edebilirsiniz. Sürekli 120 dakika ve benzer egzersizlerden oluşan bir antrenman bir süre sonra bezginlik verecektir. Bu gibi bir duruma düşmemek için RPE kolay ve efektif bir yöntem gibi görünüyor.

En büyük artısı ise, hiç bir maliyetinin olmaması. Günümüzde sporda monitörizasyonun ne kadar pahalı olduğunu bütün antrenörler biliyor. Gelişen teknoloji ile gerçekten müthiş işler yapılabilir ama tabi ki reelde maliyet hesabı var. 

Düşükten yükseğe değişen sayılarla kullanılan ölçekler vardır. Düşük değer kolay eforla, büyük sayı değeri aşırı zor eforla ilişkilidir. Genellikle, 6 ile 20 arasında değişen Borg Skalası veya 1-10 arasında değişen bir skala kullanılmaktadır. Borg Skalası kalp atış hızıyla ilişkili olduğu için tercih edilmektedir.

RPE’leri kullanmak ve antrenman yükünü takip etmek, antrenörlere toparlanma hakkında da fikir verecektir.

Siz antrenmanlarınızı nasıl takip ediyorsunuz? RPE’yi kullanışlı buluyor musunuz? RPE’yi kullanarak diğer kestirim formüllerini de kullanıyor musunuz?

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Bir cevap yazın