Pareto ilkesi, girdinin %20’sinin sonucun %80’ini oluşturduğunu belirtir. Bazı antrenman yöntemleri diğerlerinden daha fazla gelişim görülmesine katkıda bulunabilir. Antrenörler için zor kısım, en fazla gelişimi nereden sağlandığını belirlemek için antrenman programlanmasında ve uygulanmasında ne yapıldığını dikkatlice değerlendirmektir. Her antrenörün işe yaradığı düşündüğü favori bir egzersiz olabilir. Ancak bazen aldığımız sonuç düşündüğümüz neden ile olmayabilir. Aslında sonuçlar bir şeyden veya başka bir yerden geliyor olabilir. Ne yazık ki, her antrenmanın veya yöntemi eşit adaptasyon görülmemektedir.

Pareto ilkesine göre, sonuçların çoğu çalışmanın küçük bir yüzdesinden gelir. Bu yüzden sonuçların nereden geldiğini belirlemek ve en iyi kazanım için oraya odaklanmak gerekir. Daha fazla o kadar da iyi değildir. Kazanım sağlamak için iş hacmi optimize edilmelidir.

Pareto ilkesi, bize zaman kaybettiren şeyleri analiz ederek ve onu azaltarak veya rutinimizden çıkararak bizi daha verimli kılmak için bir araç olarak kullanılabilir. Pareto ilkesinde, en iyi sonuçları üretecek faktörlerin %20’sine öncelik verirsiniz. Antrenmanda daha etkili ve verimli bir antrenmana ulaşmak için Pareto prensibini kullanabiliriz. HIIT gibi bir antrenman yapmak, hızlı bir şekilde iyi sonuçlar almanın harika bir yolu olabilir. 

ANTRENMANIMIZIN SONUÇLARININ %80’İ SPOR SALONUNDA GEÇİRDİĞİMİZ ZAMANIN %20’SİNDEN GELİYOR!

Buna yardımcı olmak için özel antrenman rejimleri ortaya çıkmıştır. Bunlar arasında, Yüksek Şiddetli Aralıklı Antrenman (HIIT) formatları açık ara en popüler olanlardır. Bu formatlar, mümkün olan en iyi fiziksel antrenmanı en kısa sürede elde etmek için tasarlanmıştır.

HIIT’in bu kadar Pareto İlkesi dostu bir antrenman olmasının nedenleri, HIIT’in size kısa bir zaman diliminde alacağı kesin sonuçlardır. Aslında HIIT, bazal metabolizma hızınızı yükseltir.

HIIT antrenmanları bir yana, 80/20 zihniyetini koruduğunuz sürece Pareto ilkesini başka birçok formda da uygulanabilir. Kilo vermek veya daha yağ kaybetmek suretiyle gelişim sağlamak isteyenler için aynı prensipler geçerlidir.

Diyet yoluyla kilo kaybı için, teori şöyledir:

Harcadığınızdan daha az enerji tüketin ve kilo verin!

Muhtemelen gerçekleştirilebilecek bir buçuk milyon egzersiz var. Ancak, temel halter egzersizlerine, temel vücut ağırlığı egzersizlerine ve temel kondisyona odaklanmak size sonuçlarınızın %80’ini verecektir.

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.