https://static.wixstatic.com/media/f14a91_53dd3c9a3ac941fea56d86690efc16e5~mv2.png/v1/fit/w_300,h_300,al_c,q_5/file.png

Kariyer Katili mi? Hiç sanmıyorum… 

Öncelikle sürantrenmanın bir hastalık değil bir sendrom olduğunu anlamamız gerekiyor. Sendromlar, çeşitli semptomlarla tanımlanırlar ve bu semptomların hepsine birden sahip olmak gerekmeyebilir. 

Röntgen, MR, kan tahlili vb. testler ile sendromun tanısı direkt olarak konulamamaktadır. Genellikle değerlendirme, egzersiz olmadığı zamanlarda da yorgunluk, kas ağrısı ve yüksek nabız gibi yaygın semptomlara dayalı olarak yapılır. 

İlerleyen süreçte bu semptomlar, anksiyete, uykusuzluk ve depresyon gibi semptomlara neden olabilir.

Yeterli uyku olmaz ise vücut tam anlamıyla dinlenemez ve yorgunluk ile baş edemez. Bir sporcuyu fiziksel ve zihinsel sınırlarının ötesine iten çok fazla antrenmanın birikmesi olan tükenmişlik anlamına gelir.

Ancak şunu da unutmamak gerekir, Overtraining sendromu çok kolay ortaya çıkacak bir durum değildir, nadiren ortaya çıkabilecek bir sendromdur.

Bu durumdaki sporculara en güncel örnek, 2020 Tokyo Olimpiyat oyunlarından çekilen ABD’li jimnastikçi Simone Biles’tir. Finalerden çekilmiş ve ruh sağlığına odaklanmak istediğini ifade etmiştir.

Bu semptomlara dikkat etmek gerekli;

Kronik kas ağrıları ve eklem ağrıları

Dinlenme sırasında ve egzersiz sonrası yüksek nabız

Tükenmişlik

Uzun toparlanma süresi

Kilo kaybı

Uyku sorunu

Düşük sportif performans

Anksiyete, Depresyon

Basit işlerde zorlanma (isteksizlik) (ör. üst kata çıkmak)

Overtraining sendromu, bir hastalık olmadığı için tedavisinde kullanılacak direk bir reçetesi de yoktur. Antrenmandan uzaklaşma, vücuda toparlanması için süre vermek ve antrenmanlarda yük takibi önemlidir.

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Bir cevap yazın