Offset yüklenme, çeşitli şekillerde gerçekleştirilebilen, biraz alışılmışın dışında bir antrenman uygulamasıdır. Barın her iki tarafına  farklı ağırlıklarla kasıtlı olarak yükleyerek uygulanır. Aşamalı olarak uygulandığında ve uygun şekilde programlandığında, önemli faydalar sağlayabilir.

Offset antrenman ile alakalı çok araştırma yok. Bu yüzden bu yöntem ile ilgili bizim ve tabiki yorumlarda sizin paylaştıklarınız çoğunlukla düşüncelerimiz olacaktır. Bu sebeple fikir alışverişi yapmanın özellikle bu gibi nispeten yeni yöntemler için önemli olduğunu düşünüyoruz. Yorumlarda Buluşalım!

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, bu yöntem spora yeni başlamış kişiler, sedanterler ve öncesinde kuvvet temeli zayıf sporcular için tavsiye edeceğimiz bir yöntem değil. Yeni veya popüler olduğu için bir yöntemi kullanmak zorunda değiliz. Yaralanmaya neden olarak, kaş yaparken göz çıkarmış olmak istemiyoruz.

Dengesiz yük gövde stabilitesine ve derin core kaslarında daha fazla uyarım sağlar. 

Çeşitli yöntemlerle uygulanabilir;

*Band ile

*Dumbbell veya Kettlebell ile

*Bar ile statik

*Bar ile dinamik

Offset Antrenman, biomekanik farklılığın düzeltilmesinde faydalı olabilir. Uygulamasında ise sürekli bir offset antrenman uygulamasının eklem ve bağlar öncelikli olmak üzere sistem üzerindeki stres seviyesini yukarı çekeceğinden aralıklı dönemlerde uygulanması daha sağlıklı olacaktır. 

Ağır yüklenme dönemlerinde eklemleri yüksek kilolar ile aşırı yüklenme olmadan, nöromüsküler uyarımı yakalamak hedefiyle uygulanabilir. Bu, sürenin kısıtlı olduğu ve sporcuların yüksek stres yükü biriktirdiği sezon içi programlama sırasında avantajlı olabilir.Ayrıca vücudun tek tarafının baskın olduğu branşlarda dengeleme için yararlanılabilir.

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.