Pek çok sporcu günlük hayatındaki alışkanlıklarından dolayı farketmese de müsabaka sırasında solunum sıkıntı yaşayabilir. Sporcular genellikle öksürük, hırıltılı solunum, tıkanıklık gibi sorunlardan muzdariptir. 

Neden sporcularımızda nefes alma konusunu tartışmalıyız? Bu, sağlık ve performans açısından odaklanmamız gereken bir sorudur. 

Nefes almak performansın en temel unsurudur.

Pek çokların inancının aksine (İyi bir bilgi geliyor), solunum normalden daha az sıklıkta gerçekleşmelidir! Aşırı nefes alma aşırı karbondioksit salınımına neden olur ve kırmızı kan hücrelerinden, çalışan kaslara oksijen salınımını olumsuz etkiler!

Sporcuların solunum döngülerinin 5,5 saniye nefes alma ve 5,5 saniye nefes verme sürelerinin en verimli kullanımı sağladığı bilinmektedir. Bu da 5,5 nefes/dk sonucunu bizlere vermektedir.

Dinlenme halinde, sporcular nefes alış-verişlerinin sesini zar zor duymalıdır. Genelde antrenörlerin sporcularını sakinleşmelerini sağlamak için tavsiye ettiği ‘derin derin’ nefes alma kavramı çok da faydalı bir yöntem olmayabilir(?)

Nefes alırken, nefes almak için var olan organımız, burnumuzu kullanalım! Ağzımızla yemek yememiz gerekiyor! Bunun arkasında, Parasempatik Sinir Sistemi ve Diyafram kasının kullanımı yatıyor.

Doğru Nefes Kullanımı, Kardiyoresprituar sistemin kullanımında ekonomiye sebep olarak sporcularımızı uzun “rally”lerde bir adım öne geçiremez mi?

Enerji Sistemlerinin (Oksijenli kullanım-aerobik-) kullanımlarındaki verimliliği artırmak, sizi diğer kondisyoner, antrenör veya fizyoterapistlerden farklı bir bakış açısı ile bakmanızı sağlayamaz mı?

Nefes Dirillerine Önem Vermeye Başlamamız Gerekiyor Olabilir!

https://static.wixstatic.com/media/f14a91_fb855531d5144101af68e42c688907aa~mv2.png/v1/fit/w_300,h_300,al_c,q_5/file.png

Bir cevap yazın