İster yüksek performanslı bir sporcu olun, ister spor salonunda antrenmana yeni başlamış olun, hepimiz bir noktada esneklik ve hareketlilik terimlerini duyduk.lk bakışta, bu iki terim genellikle karıştırılır. 

Esneklik, bir kasın veya kas gruplarının bir hareket sırasında pasif olarak uzama yeteneğidir. Kas grubuna odaklanır. Belli bir süre, kas aynı pozisyonda gerdirilir. 

Mobilite, bir eklemin hareket aralığı boyunca aktif olarak hareket etme yeteneğidir. Sadece kas yapılarından etkilenmez, aynı zamanda eklemin hareket kapasitesi gibi yapısal faktörlerin toplamıdır. Bu nedenle, hareketlilik, esnekliğin aksine sinir sisteminin daha fazla çalışmasını gerektirir, daha çok kas iğciğine odaklanır.

Esneklik atletik performans için gerçekten gerekli mi? Bu soruya kesinlikle gerekli ya da değil denilemez. Aslında, esneklik kendi içinde olağanüstü bir fayda sağlamaz, ancak eklem hareketliliğinde veya kuvvet kazanımındaki gelişim ile bağlantılıdır. İyi bir mobiliteye sahip olmak için iyi bir esnekliğe ihtiyacınız var.

Antrenmanlardan önce genel olarak pasif germe egzersizi önermiyoruz. Bir esneklik antrenmanı çok verimli görünse de, sonuçlar geçici olacak ve antrenmanın performansına çok az katkıda bulunacak veya azaltacaktır. Oturumun aktif mobilizasyona ayrılmış bir bölümünü dahil etmek, o anda pek fazla fayda sağlamayabilir, ancak zamanla sporcunun performansı ve genel sağlığı için çok daha faydalı ve etkili olacaktır.

Genel sağlık için esnekliğin gerekli olduğuna dair yaygın bir yanılgı vardır. Gerçekte, kuvvetli ve mobil eklemlerle birleştirilmediğinde esnekliğin gerçek sağlık yararları olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur. Statik pozisyonlarda kalarak kaslarınızı germe eğilimindeyseniz, mobilitenizi ihmal ediyor olabilirsiniz.

Araştırmalar, eklemlerdeki hareket açıklığı ve yaralanma riskinin doğrudan ilişkili olduğunu göstermektedir. Mobilite çalışmaları, kas dengesi yaratır ve yaralanma riskini azaltır.

Aktiviteden önce ısınma olarak statik esnetme aslında patlayıcı kas aktivitesini bozmakta, bu nedenle herhangi bir sprint veya spor yapıyorsanız performansı olumsuz etkileyebilir.

Eklemlerde mobilite eksikliği yaşarsanız, duruşunuz zarar görebilir. Birkaç çalışma, postüral dengesizliği eklem hareketliliğindeki eksiklik ile ilişkilendirmiştir.

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.