Yapılan bir araştırmaya göre, direnç bandı ile gerçekleştirilen yan yürüyüş egzersizi sırasında kalça kası aktivasyonu incelenmiştir.

Fizyoterapist ve antrenörlerin kalça kaslarını aktive etmek için sıklıkla tercih ettiği egzersizlerden birisi olan direnç bandlı yan yürüme egzersizidir. Çeşitli progresyonlarla sporcuları veya danışanları antrene etmek için kullanırız. Bu progresyon yöntemlerinden birisi de kuşkusuz bandın konumunu değiştirmektir.

Bandı dizlerin etrafından ayak bileklerine doğru yaklaştırmak, gluteus maximus, gluteus medius ve tensor fasciae latae(TFL) olmak üzere üç kasın tümünün aktivasyonunu arttırmaktadır.

Bandı ayak bileklerinden ayağa taşımak, gluteus maximus ve gluteus mediusun aktivasyonunu arttırmakta, ancak TFL üzerinde bir artış sağlamamaktadır.

Araştırmacılar, bant ayak bileklerinden ayağa alındığı zaman, bandın ayakların distal kısmını birbirine doğru çekerek bir iç rotasyon torku oluşturduğunu söylemektedir. Bu durum, yan adım hareketi sırasında ayağı ve alt ekstremiteyi ileriye dönük tutmak için bir dış rotasyon torku üreten gluteal kaslar tarafından karşılanmaktadır. Yani kalça kas aktivasyonunu arttırmaktadır.

Bandı ayakların etrafına yerleştirmek, yan yürüyüşler sırasında TFL aktivasyonunu daha fazla artırmadan gluteal aktivasyonu en üst düzeye çıkarmak için iyi bir strateji olabilir. 

Etkili bir antrenman stratejisi oluşturmak için ya da rehabilitasyon sürecinde uygun progresyonu sağlamak için kullanabileceğimiz faydalı bir bilgi olduğunu düşünüyoruz.

Kaynak: Lewis ve diğ.,Hip-Muscle Activity in Men and Women During Resisted Side Stepping With Different Band Positions, 2019.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.