Küçük can yakan oyuncaklar. Spor ile ilgili hemen herkes muhakkak görmüştür ya da merak edip bu toplar ile küçük çaplı bir masaj uygulamıştır. Kas ile alakalı pek çok durumda kendi kendine ufak bir terapi yapmak için kullanılan bu toplar, günümüzde çokça popüler görünüyorlar.

Dikenli toplar, kasta birikmiş gerginliğini azaltmak, kan akışını iyileştirmek, vücut farkındalığını artırmak ve yaralanma önleme ve rehabilitasyona yardımcı olmak için miyofasyal sistem üzerinde çalışır. Tetik noktalarını hedefleyerek ağrı düzeylerini azaltabilir ve kaslardaki hareket aralığını ve daha sonrada eklem hareketini iyileştirebilir.

Aslında bunu okuyunca hemen aklınıza çok daha tanıdık olan bir başka ekipman gelmiş olmalı, öyle değil mi? Evet, FOAM ROLLER! Hemen aynı mantıkla ve amaçla çalışıyorlar. Amaç fasyada uyarım sağlamak.

Fasya Nedir? Biliyor muyuz? Aslında adı biraz renkli yoksa kendisinin tanımı çok basit. Aman dikkat! Sadece tanımı basit. Yoksa detayları lebiderya!

Miyofasyal sistem, kasın kendisinin yanı sıra fasyası – kasları, kemikleri, sinirleri ve kan damarlarını saran ve birbirine bağlayan ince kılıf anlamına gelir.

Bu tanımlamalardan sonra konumuza dönersek, dikenli masaj topları nasıl kullanılır?

Dikenli Masaj Topunuzun üzerine basitçe oturabilir veya uzanabilirsiniz ve vücut ağırlığınızı kullanarak gergin bir kasa baskı uygulayabilirsiniz.

Basınç ve temel hareketler kullanarak sorunlu noktaları hedefleyebilir ve ayrıca kaslarınızı gevşemeye teşvik edebilirsiniz.

Yakın zamanda cildinizde bir yara, eklem iltihabına neden olan bir yaralanma veya travma yaşadıysanız veya ciddi bir şekilde morarmanız varsa KULLANMAYIN ve muhakkak fizyoterapist ya da antrenörüze danışın.

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.