Laktik asidin yorgunluğa, kaslarda yanmaya, kas sertliğine veya kramplara, yaralanmalara ve artan kan asiditesine neden olduğunu duymuşsunuzdur. Sizde böyle mi düşünüyorsunuz?

Laktik asit, şiddetli egzersiz sırasında vücudun enerji üretmek için kullandığı metabolik süreçlerden biri olan glikolizin bir yan ürünüdür. Laktik asit, bu işlemin yan ürünleri olan laktat ve hidrojen iyonlarını tanımlamak için kullanılan toplu terimdir.

İnsan metabolizmasında laktik asit neredeyse yoktur. Laktik asit, anaerobik glikolitik enerji sisteminin metabolik bir yan ürünü olarak ortaya çıkar ve tamamına yakını laktat ve hidrojen iyonu olarak ayrışır. Ama hayır, ilk akla gelen de doğru değil. Laktat da bütün bunların sebebi değil. Laktat konsantrasyonundaki artış kan asidozunu yükseltmez, doğrudan yorgunluğa sebeptir.

Glikoliz sırasında üretilen laktik asit kolayca ayrışır, yani laktik asit kas hücresini terk edip kan dolaşımına girdiğinde, laktat ve hidrojen iyonu artık bağlanmaz ve laktik asit olarak bulunur, ancak her ikisi de mevcuttur. vücutta laktat ve hidrojen iyonu olarak ayrı ayrı bulunur. Laktat genellikle geri dönüştürülür ve şiddetli egzersizler sırasında çok ihtiyaç duyulan enerji olarak kullanılır. Laktat, karaciğerde “Cori Döngüsü” aracılığıyla glikoza dönüştürülür ve enerji kaynağı olarak metabolizma tarafından kullanılabilir.

Peki başta bahsettiğimiz problemlerin kaynağı nedir? Fikir birliği henüz tam olarak sağlanmasada Hidrojen iyonları veya diğer bazı inorganik fosfatların bir sonucu olarak asidozdan olduğu kabul edilmektedir. Kas dokusunun pH’ını düşürmekten ve onu daha asidik hale getirmekten sorumlu olan hidrojen iyonudur. Asidoz olarak bilinen kas pH’ındaki bu düşüş, şiddetli egzersiz sırasında kaslarda hissedilen bazı yanma hislerine yol açabilir. Şiddetli antrenman ile ortaya çıkan laktik asit daha fazla Hidrojen iyonu salınımına neden olmamaktadır. Hidrojen iyonları sadece laktat onların hücreden taşınmasına izin verebilir. Artan laktik asit üretimi yoluyla Hidrojen iyonu birikiminin kontrollü olması sağlanır. 

Laktik asit üretimini azaltmanın yolu, fiziksel kondisyonunuzu arttırmaktır, böylece vücudunuzun o noktaya gelmesi daha uzun sürer.

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.