L-karnitin, rekreasyonel olarak aktif veya yüksek antrenmanlı profesyonel sporcular tarafından diyete ek olarak kullanılan bir supplementtir.

L-karnitin denildiği zaman akıllara hemen yağ yakımını arttırıcı “Mucizevi” bir supplement gelir. Ama l-karnitin bundan daha fazlası da olabilir? Ya da daha azı? Cevap bakış açımıza bağlı aslında. Öncelikle genel bir literatür bilgisi vermek istiyorum.

L-karnitinin ana işlevi, uzun zincirli yağ asitlerinin β-oksidasyon işlemi yoluyla enerjiye dönüşmeleri için mitokondriyal matrikse (içerisindeki sitoplazmaya benzer sıvı) taşınmasıdır. Ayrıca, asetil-CoA ile reaksiyona girerek ve hücrede asetil-CoA/CoA oranını koruyarak piruvatların dehidrojenazında görev alır.  (Dehidrojenasyon; burada piruvat substratının hidrojen iyonlarının kaybı). İskelet kası protein dengesinde yer alan metabolik yolların düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. Antioksidan ve antienflamatuar bileşik olarak görev yapar. Bu nedenle, egzersize bağlı kas hasarını azaltabilir.

2 µg/gün’e kadar olan alımların kronik takviye için güvenli olduğu belirtilmektedir.

L-karnitin takviyesinin metabolizmayı değiştirmediği görüşü, çoğunlukla kısa süreli takviye protokollerine dayanmaktadır. Son çalışmalar, özellikle karbonhidratlarla kombinasyon halinde uzun süreli takviyenin, iskelet kasındaki kas toplam karnitin içeriğini artırabileceğini göstermektedir. Bu nedenle fiziksel performansı etkileyebilir.

L-karnitin takviyesinin kas karnitin içeriğini artırarak yağ oksidasyonunu optimize ettiği ve sonuç olarak depolama için kullanılabilirliğini azalttığı düşünülmekteydi ancak son yıllarda yapılan araştırmalar, 4 haftaya kadar süren l-karnitin takviyesinin, uzun süreli egzersizler sırasında ne yağ oksidasyonunu ne de performansı iyileştirdiğini göstermektedir.

L-karnitin takviyesi kas atrofisinden koruduğunu düşündürebilir. Bu sonuca daha çok hayvanlar üzerinde elde edilmiş araştırmalar ile ulaşılmıştır.

İlginizi çekeceğini düşündüğüm bir bilgi de, l-karnitin takviyesinin ardından “obez/aşırı kilolu” kişilerde ağırlıkta önemli bir azalma görülmekte, ancak vücut kitle indeksi (BMI) 25’in altında olan kişilerde vücut ağırlığı üzerinde önemli bir etkisi olmamaktadır.

L-karnitin takviyesinin aerobik (dayanıklılık) veya kuvvet antrenmanlarına olumlu bir etkisi de kanıtlanmamıştır.

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.