L-arjinin, vücuttaki çeşitli biyolojik işlemler için kullanılan şartlı esansiyel bir amino asittir. Hücre bölünmesinde, yara iyileşmesinde, amonyağın vücuttan atılmasında, bağışıklık fonksiyonunda ve büyüme hormonunun salınmasında kritik roller oynar. L-arjininin substrat olarak birincil işlevlerinden biri, kan basıncını önemli ölçüde azalttığı gösterilen nitrik oksit sentezidir. Sadece nitrik oksit üretimini desteklemekle kalmaz, aynı zamanda glikoz metabolizmasını iyileştirdiği, kan şekerini düşürdüğü ve böbrek fonksiyonunu olumlu yönde etkilediği bilinmektedir.

L-arjinin, koşullu esansiyel bir amino asit olarak sınıflandırılır. Bu, stres gibi belirli koşullar altında vücudun yeterli miktarda L-arjinin üretemeyeceği ve bunun diyet kaynaklarından elde edilmesi gerektiği anlamına gelir. Diyetten emilen arjininin yaklaşık %60’ı sindirim sistemi tarafından metabolize edilirken, yalnızca yaklaşık %40’ı tüm vücutta dolaşıma girer. Sonuç olarak, vücuttaki seviyeleri artırmak için takviye genellikle gereklidir. Koşullu esansiyel bir amino asit olarak, L-arjinin için belirlenmiş günlük bir gereksinim yoktur.

Vücutta arjinin, kan damarlarını genişletmeye ve vasküler direnci, kan basıncını koruyan kan akışının direncini azaltmaya yardımcı olan bir sinyal molekülü olan nitrik oksidin öncüsü olarak kullanılır. Dört hafta boyunca ortalama 9 g günlük arjinin dozuyla yapılan takviye müdahalelerinin, sistolik kan basıncında 5,39 mmHg ve diyastolik kan basıncında 2,66 mmHg azalma ile ilişkili olduğu bulunmuştur.

L-arginin, büyüme hormonu salgılanmasının yanı sıra kreatin ve nitrik oksit üretimini artırarak egzersiz performansına potansiyel olarak fayda sağlayabilir.

L-arjinin takviyesinin bir plaseboya kıyasla bel çevresini önemli ölçüde azaltmaktadır. Günde <8 gram kullanarak 8 hafta veya daha uzun sürede ‘vücut kitle indeksini’ önemli ölçüde azaltabilir.

Günde yaklaşık üç ila sekiz gramlık ek L-arjinin dozlarının genellikle güvenli olduğu kabul edilir. Günde dokuz gramdan fazla ek L-arjinin alımı ile sindirim sistemi rahatsızlıkları, mide bulantısı yan etkileri olabilir. Yüksek doz, uzun süreli L-arjinin takviyesi de kanda elektrolit dengesizliklerine yol açabilir.

Kullanmadan önce doktor ve uzman diyetisyenden öneri almak gerekebilir.

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.