Söylenmesi gereken ilk şey, kuvvet gelişim hızının kas gücü ile aynı olmadığıdır. Bilimsel olarak böyle olmasına karşın sahada birbirinin yerine kullanılmaktadır. Patlayıcı gücün bir ölçüsüdür veya basitçe bir sporcunun ne kadar hızlı kuvvet geliştirebileceğini gösterir.

Kuvvet üretme hızı, yorgunluğun olmadığı durumlarda nöromüsküler fonksiyonun değerlendirilmesi amacıyla kullanılmaktadır ve maksimum kuvvetin klasik değerlendirmesine bir alternatif olarak değerlendirilmektedir.

Kas gücü, koşma, sıçrama gibi atletik aktivitelerin temelidir. Kuvvet üretme hızı tam olarak bir kas veya kas grubunun çok hızlı bir şekilde maksimum kuvveti geliştirme yeteneği olarak tanımlanabilir.

Amaç, hızların değişme (hızlanma) hızını artırmaksa ve hem sporcunun kütlesi hem de kuvvetin uygulanabileceği süre kolayca değiştirilemiyorsa, kuvvetin oluşturulma hızı artırılmalıdır. 

Kuvvet, bir dizi hız ve yük üzerinden açıklanır, ancak artan yük ile kuvvet ve hız arasında ters bir ilişki vardır. Yani, ne kadar fazla yük, o kadar düşük hız. Çalışmalar, insan kasının kısalma hızının sınırlı olduğunu göstermiştir, bu nedenle kuvvet-hız eğrisini iyileştirmek için kuvvette artışlar sağlanmalıdır.

Maksimum kas kuvveti üretmek için yaklaşık 300 milisaniyelik bir minimum pencere gereklidir, ancak koşma, sıçrama, fırlatma ve tekme atma gibi beceriler sırasında kuvvet uygulaması yaklaşık 30–200 milisaniye sürer. Buna göre, bu kısa süreler içinde kuvvet üretme hızı, beceri sırasında uygulanan brüt kuvvet miktarını belirler.

Pliometrik egzersizler, güvenli bir şekilde yüksek hızlara ulaşılmasını sağlar. (Pliometrik başlıklı yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.) Kuvvet antrenmanları, maksimum kuvvet çıktılarını geliştirirken, bunu yavaş hızlarda gerçekleştirir. Antrenmanlardaki denge ile asıl geliştirilmek istenen kuvvet üretme hızıdır. 

Bir sporcunun kuvvet üretme hızını yükseltmek, daha kısa sürede daha büyük kuvvetler geliştirebildikleri için onları daha patlayıcı hale getirebilir. Daha patlayıcı bir sporcu geliştirmek, sportif performanslarını iyileştirebilir.

Kuvvet üretme hızının yaygın olarak, gerilme-kısaltma döngüsü sırasında ortaya çıktığı düşünülmektedir. Gerilme-kısaltma döngüsünün süresine bağlı olarak, egzersizler yavaş (≥250 milisaniye) veya hızlı (≤250 milisaniye) hareketler olarak sınıflandırılır.

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.