Sosyal medyada dolaşırken kuvvet antrenmanı yapan kişileri her yerde görürsünüz. Sürekli bir ağırlık kaldırma ve bunu paylaşma hali sizi yanıltmasın. Dinlenmeden şiddetli kaldırışlar yapmak, imkansız!

Dinlenme, düşündüğümüzden daha önemlidir ve kaslara yeterince dinlenme süresi vermiyorsanız, gelişiminiz yavaşlayabilir. Özellikle şiddetli ve/veya uzun süreli antrenmanlardan sonra vücudunuzun hasarlanan dokuları onarması için zamana ihtiyacı vardır. Bu şekilde adaptasyon gösterir ve gelişir.

Haftada bir gün kendinize toparlanma için izin vermeniz, gelişiminizi olumsuz etkilemez. Aksine buna ihtiyaç var. Dinlenme günleri vakit kaybı değil. Vücudunuz dinlendiğinde, aslında daha üretken oluyor.

Toparlanma zamanlarında vücut aslında gerçek anlamda dinlenmez. Fizyolojik olarak bazı süreçler hala devrededir. Boşalan glikoz depolarını doldurmak için sürekli çalışır. Böyle bir süreçteyken vücuda daha fazla egzersiz vermek yaralanmalara neden olabilir. Antrenmanlar arasında ne kadar dinlenmeniz gerektiği, vücudunuzun iyileşmesi için ne kadar zamana ihtiyaç duyduğuna bağlıdır ve bu da birçok faktöre bağlıdır. 

Yeterli toparlanma vermemek vücuda overtraining(sürantrenman) durumunu tetikleyebilir. Bu konu ile alakalı daha fazla bilgi için önceden paylaştığımız “Overtraining (Sürantrenman)” Yazımıza göz atabilirsiniz. Ve dinlenme ve toparlanma günleri arasındaki farkıda daha iyi anlayabilmek için “Dinlenme Günü: Hiç Bir Şey Yapma, Toparlanma Günü: Bir Şey Yap” yazımızı okuyabilirsiniz. 

Bugünki konumuz ile alakalı olarak. Toparlanma süresi, antrenmanlarınızın nasıl gerçekleştiğine bağlı olarak değişecektir. tam vücut yüksek şiddetli interval antrenman (HIIT) tercih ederseniz, vücudunuzdaki büyük kas gruplarına gerçekten yorgunluk yarattığınız için kendinizi gün aşırı yapmakla sınırlandırmalısınız. Bu mutlaka yavaş bir koşu veya diğer daha hafif yoğunluklu kardiyovasküler aktivite için geçerli değildir.

Gerekli dinlenme süresi çok değişken olduğu için bu konuda net bir süre vermek neredeyse imkansız. Ancak temel bir kaç öneri söylenebilir. Aynı kas grubunu çalıştırıyorsanız, iki antrenman arasında kendinize 24-48 saat verebilirsiniz.

Ve eğer vücudunuz size bir molaya ihtiyacı olduğunu söylüyorsa, onu dinleyin. Bu kesinlikle en verimli yöntem. Kendinizi ya da sporcunuzu dinleyin.

Eğerki dönemlemesine göre çift antrenman yapan bir sporcunuz varsa ya da kendiniz çift antrenman yapacağınız bir süreçteyseniz, antrenmanlar arasında en az 5 saat vermek kas glikojen depolarının toparlanması ve metabolik süreçlerin gerçekleşmesi için ideal bir süre olacaktır.

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.