Köpük silindirler son yılların en popüler ekipmanları arasındaki yerini çoktan aldı bile. Atletik performans antrenörleri sıklıkla ısınmanın bir parçası olarak kullanırlar. Fizyoterapistler ise, gergin dokuların esnetilmesi için yardımına başvurabilirler. 

Bildiğimiz gibi esnetme çalışmaları akut kuvvet ve güç kaybı ile sonuçlanmaktadır. Ancak silindir ile gerçekleştirilen esneklik çalışmalarında böyle bir durum söz konusu değilken, hareket aralığında artışlar meydana gelmektedir.

Köpük silindir ile uygulanan tekniğe miyofasyal gevşetme tekniği denilmektedir. Bu teknik ne zaman ve neden kullanılmalıdır? Gerçekten olumlu etkisi var mı birlikte değerlendirelim.

Miyofasyal gevşetme tekniği, vücuttaki yaralanma, zayıf postür, sürekli tekrarlayan hareketler veya hareketsizlikten olumsuz etkilenebilecek nöral ve fasyal sistemlere odaklanmaktadır. Adezyonları azaltmak, normal hareketliliği geri kazandırmak ve ağrıyı ortadan kaldırmak için bağ dokularına hafif, sürekli basınç uyguladığı manuel bir tedavi tekniğidir (Myofascial Release Treatment Centers and Seminars,2016).  Bu, fasya içinde fibröz adezyonların gelişmesine yol açabilir. Tetik noktaları olarak da adlandırılan yapışıklıklar normal kas mekaniğini engeller.Bu mekanik olarak stresli eylemler, vücut tarafından bir yaralanma olarak kabul edilir ve bir onarım sürecine de ihtiyaç doğurur (MacDonald, G., 2013). 

Sık sık koşu gibi tekrar eden hareketler yapıyorsanız, genellikle dinlenmeye ihtiyaç duyan kaslara aşırı yüklenmiş oluruz. Kasları aşırı kullanmak onları sertleştirir ve bu da daha sonra yaralanmaya neden olabilir. Bu durumu engellemek için bu sertleşmiş noktaları bularak, gevşetilmesine yardımcı olabilir. 

Köpük Silindir ile ortaya çıkan sürtünme kan akışını arttırır. Temel olarak sertleşmiş dokular uygulanan basınç sonucunda daha esnek hale gelir (Peacock, C.,2014). İskelet kası dokusu, iki nöral reseptör olan kas iğciklerini ve Golgi tendon organlarını içerir. Burada bu mekanoreseptörlerin detaylarına girmeyeceğiz. Sadece şunu bilmeliyiz ki, uyarıldıklarında, kasın kasılmasına neden olan bir miyotatik gerilme refleksine neden olurlar. Ve aşırı gergin kasın gevşetilmesinde rol alırlar.

Kaslara uzun süreler boyunca sabit basınç/gerginlik uygulandığında, GTO’lar beyne tetik nokta aktivitesini azaltmak için sinyaller gönderir. Sonuç olarak, kas uzayacaktır (Penney, S.,2016).

Bel boşluğu için köpük silindir kullanımını sınırlandırmalısınız. Çoğunlukla omurganın bu kısmındaki ağrıya mekanik deformasyon neden olur. Beldeki ağrı mekanik olmayan faktörlerden kaynaklanıyorsa, köpük silindir kullanımı bel bölgesi durumunu daha da kötüleştirebilir.

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Kaynaklar

  1. Penney, S. “Foam Rolling- Applying the Techniques of Self-Myofascial Release.” Available at: http://blog.nasm.org/training-benefits/foam-rolling-applying-the-technique-of-self-myofascial-release/ Accessed March 8, 2016.
  2. MacDonald, G. et al. An Acute Bout of Self-Myofascial Release Increased Range of Motion Without a Subsequent Decreased in Muscle Activation or Force. Journal of Strength and Conditioning Research. 27(3) : 812-821, 2013.
  3. Myofascial Release Treatment Centers and Seminars. About Myofascial Release. Available at: https://www.myofascialrelease.com/about/ Accessed March 8, 2016.
  4. Peacock, C. et al. An Acute Bout of Self-Myofascial Release in the Form of Foam Rolling Improves Performance Testing. International Journal of Exercise Science 7(3) : 202-211, 2014.
  5. https://blog.nasm.org/foam-rolling-and-self-myofascial-release

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.