Kas saatleri, çevresel değişikliklere ve fiziksel aktiviteye göre fizyolojik döngüleri düzenleyen her bir kasın içindeki faktörler veya genlerdir. Öncelikli görevleri, kasın içinde ve dışında ne olup bittiğini sürekli izlemektir. Kasların optimal verimlilikte çalışması için yüklenme-dinlenme, gece-gündüz, hormonal düzey, yeme-içme gibi çeşitli faktörlerden etkilenir.

Kas iyi otonom düzenleyici mekanizma sayesinde, kaslar sadece merkezi sinir sisteminden gelen efferent sinyale göre hareket etmiyor, bunun yerine, kaslar kendileri harekete neden olabiliyor.

Kas saatleri, kas fonksiyonunun düzenlenmesinde rol oynar. Ayrıca birbirleriyle, kas-iskelet sistemi, beyin ve tüm vücut ile iletişim kurarlar. Kas saatleri, kasları beyindeki ana biyolojik saatle senkronize eder.

Hücresel düzeyde, moleküler saat, kası çevredeki günlük değişikliklere hazırlamak için temel bir zaman tutma yöntemi sağlar. Moleküler saati ve hücre içi aktiviteyi gündüz-gece döngüleri gibi dış olaylarla senkronize etme kapasitesi, çevresel koşullara uyum sağlama yeteneğini gösterir. Bu şekilde kaslar akıllıdır ve çevrelerine uyum sağlama yeteneği gösterirler.

Tüm vücut işleyişini düzenlemede kritik bir rol oynadığını göstermektedir. Örneğin, kas saatleri yardımıyla kas, karaciğer ile iletişim kurar ve vücudun metabolik homeostazını sağlamada önemli bir rol oynar.

İnsan vücudunda 600’den fazla iskelet kası vardır. Her birinin birçok farklı genetik materyalden oluşan kendi kas saati vardır. İnsanların 600’den fazla kasları olduğu ve her birinin kendi saati olduğu için, kas aktivitesini beyindeki ana saat, diğer kas-iskelet sistemi saatleri, diğer vücut sistemleri ile senkronize etmek için 24 saat çalışan 600’den fazla bireysel iskelet kası saati vardır.

Kas saatleri ayrıca miyozin ve troponin proteinleri gibi iskelet kasına özgü işlevler için önemli olan genleri, metabolizma ve ATP sentezi için önemli olan diğer genleri de içerir.

Tüm biyolojik saatler 24 saatlik bir programa göredir. kas ve diğer saatler içindeki transkripsiyon faktörleri, günün farklı saatlerinde ve farklı uyaranlara tepki olarak farklı davranır. 

Kas saatleri, dünyanın uzaydaki konumuna göre günün saatiyle ilişkili olan gündüz-gece döngüsü gibi vücudun dışındaki ipuçlarına dikkat ederek bir program öğrenir. 

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Bir cevap yazın