Sporcular arasında yaygın bir sorun teşkil eden kas krampları performansı büyük ölçüde etkilemektedir. Küçük bir kasta kendi kendine hızla geçen küçük bir kramptan, büyük bir kasta saatlerce ağrıya neden olan çok ağrılı bir krampa kadar çeşitlidir ve kesinlikle can sıkıcıdır.

Her sporcuda ve branşta karşılaşılmasına rağmen özellikle dayanıklılık sporcularında biraz daha yaygın görülmektedir. Bunun nedeni uzun sürerli ve tekrarlı hareketler sergilemelerinden dolayı olabilir. 

Bu oyun bozanın tam olarak sebebi henüz anlaşılamamıştır. Ancak elbette biraz fikrimiz var. Düşüncelerimizden biri, terleme sebebiyle dehidrasyon meydana gelmesi ve terleme ile birlikte meydana gelen elektrolit kaybının kas kramplarına neden olduğudur. Takdir edersiniz ki kas kasılması veya gevşemesi için elektrolitler gerekli, bu elektrolitlerin tükenmesi veya ciddi düzeyde azalması da kontrolsüz kas kasılmalarına yani kramplara sebeb olabilir. 

Sportif faaliyetler sırasında sodyumda meydana gelen büyük kayıplar nedeniyle, kramp yaşayan ve elektrolit içeceklerine kıyasla daha fazla sadece su tüketen sporcularda daha sıklıkla görülmektedir.

Elektrolit seviyesindeki dengesizlik tam anlamıyla kas kramplarının sebebini açıklamıyor gibi görünüyor. Burada bir diğer düşünce, kasın kötü kondisyonlanması. Antrenmanın hem egzersiz süresi hem de şiddeti açısından kas kramplarını önlemede önemli olacağıdır. Kasların yarışma koşullarına göre antrene edilmesi gerekir. Bu duruma göre antrene edilmeyen kas daha şiddetli ve daha fazla çaba gerektiren durumda kramplar ile karşılık verebilir. 

Bir başka düşünce ise, krampların, merkezi sinir sisteminden kaynaklanan, kas aktivitesini kontrol eden sinirin anormal aktivitesinden kaynaklanabileceğidir. Bununla birlikte, ‘anormalliğin’ nedeni belirsizdir, ancak bunun artan yorgunluktan kaynaklandığı öne sürülmektedir. Artan yorgunluk normalde kas aktivasyonunun artmasına neden olmaktadır, ancak kasılmayı kontrol eden “aşırı” aktivasyonun inhibisyonu, (yani basitçe uyarımı) azaltır. Bu, kas krampına yol açan kontrolsüz kasılmaya sebebiyet verebilir.

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.