Kas spazmlarını önlemek zordur. Tahmin edilemez olabilirler. Her an olabilirler. Ancak bununla birlikte bu sıkıcı durum olduğunda yardımcı olabilecek bazı stratejilerimiz elbette var.

Sodyum, diğer elektrolitlerle birlikte sinir uyarılarını tetikleyerek kas kasılmalarını kontrol eder. Sodyum seviyeleri düştüğünde sinir sinyalleri bozulur ve bir kramp tetiklenir. Egzersiz sırasında elektrolitlerin (özellikle sodyum) tüketilmesiyle elde edilebilecek iyi bir elektrolit dengesi korunarak kramp riski azaltılabilir. Terle kaybedilen elektrolit miktarını alınan miktarla eşleştirmeye çalışmak gerekli değildir, ancak egzersiz sonunda büyük kayıplardan kaçınılması önerilir. Kesin olmamakla birlikte 5 gramın üzerinde sodyum kaybı ciddi oranlar olabilir.

Birçok kramp, yalnızca birkaç saniye veya dakikalar içerisinde kendi kendine çözülür. Egzersiz sırasında ortaya çıkarsa, küçük kramplar için kısa süreliğine dinlenerek veya hızınızı azaltarak kasın gevşemesine izin vermek yeterli olabilir.

Zaman zaman kramplar basitçe görmezden gelinemeyecek kadar acı verici olurlar veya sadece durup çözülmesini beklemek için çok uzun sürebilirler. Esnetme (Stretching) genellikle bir krampı çözmenin en iyi yolu olarak önerilmektedir. Kasın gerilmesi, kasın ‘golgi tendon organı’ olarak bilinen bir reseptörünü harekete geçirir. Golgi tendon organını aktive etmek, kasılmayı azaltmak için kasın kasılmasını kontrol eden sinire sinyal gönderir, bu da krampın yoğunluğunu azaltır.

Magnezyum nöromüsküler iletimde ve kas kasılmasında rol oynadığından, magnezyum eksikliğinin kas kramplarına yatkınlık oluşturabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle krampları önlemek için magnezyum takviyeleri sıklıkla önerilir. Sürekli olarak kramplarla uğraşıyorsanız, günlük B12 vitamini kompleksi de yardımcı olabilir.

Hafif bir masaj akut olarak kramp problemini çözmenize yardımcı olabilir. Ayrıca krampın gerçekleştiği kası lokal olarak soğutmakta hızlı bir çözüm olabilir. 

Hemen hemen hepimizin hayatında bir kere de olsa başına gelmiş bu durumda sizin stratejiniz nedir? 

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.