Karbonhidratlar vücudun ana enerji kaynağıdır. Yüksek şiddetli egzersiz sırasında yakıt sağladıkları için sporcular için en önemli yakıt kaynağıdır. Vücutta glikojen olarak depolanırlar. 

Ancak vücudumuzda sınırlı glikojen depolama kapasitesi vardır, bu nedenle bu depoların antrenman öncesi yeterli karbonhidrat ile doldurulması ve egzersiz sonrası yenilenmesi önemlidir. Yüksek şiddetli egzersiz yapmak, glikojen depolarını daha da hızlı bir oranda kullanacaktır. Bunun ötesinde, yeterli yakıt olmadan egzersiz yapmak, enerji seviyeleri düşer ve yorgunluk başlar.

Glikojen yüklemesi olarak da bilinen karbonhidrat yüklemesi, en yaygın olarak dayanıklılık sporcuları tarafından müsabakadan önce kullanılan bir performans geliştirme stratejisidir. Karbonhidrat yüklemesi, bir dayanıklılık olayından yaklaşık 1-4 gün önce karbonhidrat alımının arttırılması ile gerçekleştirilir (Sedlock D,2008).

Diyet kaynakları yoluyla karbonhidrat alımını artırmak kas glikojen depolarını arttırır ve yorgunluğun başlamasını geciktirerek performansı artırır(Walker J.,2000). Karbonhidrat yüklemesinden elde edilen performans faydalarının en çok 90 dakikadan uzun süren olaylarda ortaya çıkmaktadır (Hawley J,1997). 

Antrenmana uygun şekilde uygulandığında, karbonhidrat yüklemesi sporcuların yorgunluk yaşamadan daha uzun süre gitmelerinde etkili olabilir. Karbonhidrat yüklemesi, kas glikojen depolarını arttırır ve bireylere egzersiz sırasında kullanmaları için daha fazla enerji verir.

Kas glikojen depoları maksimize edildikten sonra birkaç gün yüksek seviyelerde kalabilmektedir. Sporcular, yüksek karbonhidrat alımı ile ilgili olarak farklı tolere edilebilirlik seviyelerine sahiptir. Bu dönemde biraz kilo alımı da normaldir. Her gram glikojen için vücudunuz da yaklaşık 2,6 g su depolayacaktır.

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Kaynaklar

  1. Sedlock, D. A. (2008). The latest on carbohydrate loading: a practical approach. Current sports medicine reports7(4), 209-213.
  2. Hawley, J. A., Schabort, E. J., Noakes, T. D., & Dennis, S. C. (1997). Carbohydrate-loading and exercise performance. Sports medicine24(2), 73-81.
  3. Walker, J. L., Heigenhauser, G. J., Hultman, E., & Spriet, L. L. (2000). Dietary carbohydrate, muscle glycogen content, and endurance performance in well-trained women. Journal of Applied Physiology88(6), 2151-2158.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.