https://static.wixstatic.com/media/f14a91_ebd56022589a40c1bdfd5b18690becaf~mv2.png/v1/fit/w_300,h_300,al_c,q_5/file.png

Çoğu sürat, kuvvet ve dövüş sporu doğrudan kalça fleksörleri ile gerçekleştirilen hareketleri içerir. Genel olarak, kuvvetli kalça fleksörleri “anterior pelvik tilt” durumuna karşı koymaya yardımcı olur.

Günlük olarak düşündüğümüzde, antrenörlerin sporcularını çalıştırırken genellikle sınırlı zamanları vardır. Sonuç olarak, kalça fleksörü (iliopsoas) gibi önemli kas sistemi ve belirli hareket modelleri ihmal edilebilir. 

Antrenörler, bu kas grubunu antrene etmek için sıklıkla sprint yapmaya ve izole karın egzersizlerini tercih ederler. Bu aktivitelerde, kalça fleksörleri, abdominallerle ortak çalıştıkları düşünüldüğünde daha az izole çalışmaktadır. 

İliopsoas kas grubu üç kastan oluşur:

  1. Iliacus
  2. Psoas majör
  3. Psoas minör

Psoas vücudun en derin kasıdır.Bu kas olmadan dik duramaz veya yürümek için bacaklarımızı kaldıramazdık. Bunun nedeni, omurgayı bacaklara bağlayan tek kas olmasıdır. 

Antrenörlerin psoas kas grubunu antrene etmek için stretching egzersizlerinden daha fazlasını yapması gereklidir. Temel kuvvet antrenmanını daha uzun hareket aralıklarıyla gerçekleştirmek ve bu kas grubuna gerekli önemi vermek, sporcuların beklenmeyen yaralanmalarını azaltmaya yardımcı olacaktır.

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Bir cevap yazın