Profesyonel ya da amatör spor ile ilgilenen herkes için bilindik bir deneyim. Semptomlar hafif kas hassasiyetinden şiddetli ağrıya kadar değişiklik gösterebilir. 

DOMS durumuna, sporcuların aktivitenin azaldığı bir dönemden sonra antrenmana döndüğü sezonunun başında en yaygın rastlanan dönemdir. Yılın döneminden bağımsız olarak belirli aktivite türleriyle ilk kez tanışıldığında da yaygındır.

Egzersizin yoğunluğu ve süresi de DOMS başlangıcında önemli faktörlerdir. Eksantrik aktiviteler, diğer kas hareketlerinden daha fazla sıklıkta ve şiddette mikro yaralanmaya neden olur. 

DOMS mekanizması için altı adede kadar hipotez öne sürülmüştür. Bunlar; laktik asit, kas spazmı, bağ dokusu hasarı, kas hasarı, iltihaplanma ve enzim akışı teorileri.

DOMS, eklem hareket açıklığında ve zirve torkunda azalmaya neden olarak atletik performansı etkileyebilir. Kas dizilimi ve işe alım modellerinde de değişiklikler meydana gelebilir ve bu da kas bağları ve tendonları üzerinde alışılmadık stresin oluşmasına neden olabilir. Bu durumlardan, spora erken dönmeye çalışılırsa daha fazla yaralanma riskini artırabilir.

Steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar, uygulama zamanından da etkilenebilen doza bağlı etkiler göstermektedir. Benzer şekilde, masaj, masaj uygulamasının süresine ve kullanılan masaj tekniğinin türüne atfedilebilecek farklı sonuçlar göstermektedir. Kriyoterapi, esnetme, homeopati, ultrason ve elektrik akımı modaliteleri, kas ağrılarının veya diğer DOMS semptomlarının hafifletilmesi üzerinde hiçbir etki göstermemektedir.

Egzersiz, DOMS sırasında ağrıyı azaltmanın en etkili yoludur, ancak analjezik etkisi de geçicidir. Günlük olarak antrenman yapması gereken sporcular, yoğun DOMS indükleyici egzersizi takiben 1-2 gün boyunca egzersiz şiddetini ve süresini azaltılması gerekmektedir. Alternatif olarak, en çok etkilenen kas gruplarının toparlanmasını sağlamak için daha az etkilenen vücut bölgelerini hedefleyen egzersizler teşvik edilmelidir. Fiziksel yetersizlik ve/veya antrenman yapamama durumunu azaltmak için sezonunun başında 1 veya 2 haftalık bir süre boyunca kademeli olarak yeni aktiviteler gerçekleştirilmelidir. 

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Kaynak

Karoline Cheung, Delayed onset muscle soreness : treatment strategies and performance factors, 2003

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.