Sürekli (dayanıklılık) antrenmanı aralıklı (hız) antrenmanı birlikte uygulayan bir antrenman yöntemidir.

Fartlek koşuları, vücudu çeşitli hızlara uyum sağlamaya zorlayarak sizi daha uzun mesafelerde daha hızlı olmaya hazırlar. Toparlanma için tamamen durulan veya yürüyerek toparlanılan aralıkların aksine, Fartlek antrenmanlarda koşu sürekli devam eder. Fartlek koşusu, antrenman boyunca hızı değiştirmeyi içerir.

Fartlek antrenmanları yapılandırmaya müsaittir. Programda gerçekleştirilecek;

Tekrarlar için sabit mesafe, 

Tekrarlar için sabit süre

Tekrarlar için değişen mesafe ya da zaman

Hem tekrarlar hem de toparlanma aralığı için değişen hız gibi faktörlerde değişiklikler ile çeşitli hedefler için fartlek uygulamak mümkündür.

Fartlek harika bir fiziksel antrenman aracıdır. Dayanıklılık, hız, süratte devamlılık, kuvvet, aerobik kapasite oluşturabilirsiniz.

Fartlek antrenmanın faydalarına baktığımızda, hızı artırır, dayanıklılığı geliştirir, çeşitlilik sağlar ve antrenmanı eğlenceli tutar bu şekilde yüksek motivasyonlu antrenmanlar gerçekleştirilir, kalori yakmanın etkili bir yoludur ve çeşitli sporları simüle etmek için yapılandırılabilir.

Efor ve toparlanma arasındaki sürekli değişim, kalp atış hızınız üst aralıktayken dayanıklılığı artırır. Vücut kendini daha uzun süre daha fazla zorlamak zorunda kalır. Bu, genel dayanıklılık seviyesini artırır.

Hızı değiştirmek de tendonları ve kasları daha çok çalıştırır. Kaslar kuvvetlenir, bu da yaralanmaları önleyebilir. 

Fartlek antrenmanı ile HIIT antrenman çok benzer gibi duruyor ama elbet farklılıkları da var. Fartlek antrenmanı, sürekli bir koşuda hızı artırmayı ve azaltmayı içerirken, interval antrenmanı kısa bir süre için hızlı bir tempoda koşmayı ve ardından bir mola için tam durmayı veya hızı çok daha düşürmeyi içerir.

Farklılığına bir örnekle bakalım! Hızlı çıkışlar ve ani hızlanmalar üzerinde çalışmak istediğinizde, daha fazla interval antrenman periyodunu tercih edebilirsiniz. Öte yandan, koşu ortasında dayanıklılık ve hız artışlarınız üzerinde çalışmak istediğinizde  fartlek antrenman yöntemini tercih etmek isteyebilirsiniz. 

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Bir cevap yazın