Hepimiz egzersiz yapmadan önce esnetme egzersizlerimizi yaptık. Ve en başından beri aktiviteye başlamadan önce esnetme egzersizleri yapmanın iyi olduğu ve yaralanmaları önlediği söylenerek büyüdük. Peki şimdi değişen bir şey var mı? 

Halı sahada haftada bir maç yaptığımız zamanlarda bile çokca duymuşuzdur, “İyi esnetemediğim için kasım çekti” cümlesini. Burada söylenmek istenen yaralanmaya “kasın aşırı gerilmiş” olmasının sebep olduğuna inancımızdır. Peki bu inancın temeli nedir ve dayanağı var mıdır?

Herhangi bir türde yaralanmada esnetme egzersizleri ile bir azalma olmamaktadır. Bunu söylemek mümkün çünkü bu konuda sabitleşmiş bir düşünce fikri olduğunu biliyorum (Pope ve diğ., 2000; Thacker ve diğ, 2004).

Yaralanmayı azaltma stratejilerine bakıldığı zaman propriyosepsiyon çalışmalarının %35, kuvvet antrenmanlarının yaklaşık %70 yaralanmayı azalttığını ve esnetmenin yaralanmayı önemli ölçüde azaltmadığını söyleyebiliriz (Laursen ve diğ. 2014).

Yani burada soruyu değiştirmek gerekebilir. Esnetme yaralanmayı önler mi yerine esnetmeyi “ne için kullanmalıyız?” sorusunu sormak gereklidir. Fonksiyonel hareketlerin temelinde esneklik yatmaktadır. Pek çok branşa özgü hareketi optimal düzeyde gerçekleştirmek için çalışılmalıdır. Bu şekilde enerji tasarrufu sağlanarak dayanıklılık performansına da katkı sağlayacaktır. Ayrıca, egzersiz sonrası hissedilen ağrı (DOMS) miktarını azalttığıda bilinmektedir. Ve bir ekstra bilgi olarak şunu da söylemek gerekir, esnetme antrenmanları kaslar haricinde eklemlerde ve kas içinde buluna mekanoreseptörleri de uyarmak etmek için kullanılabilir. Yaralanmayı önlemese bile düzenli antrene edilmesi gereken yardımcı biyomotor yetilerdendir.

Esneklik antrenmanları gerçekleştirirken unutulmaması gereken bir kritik bilgi; 120 saniyenin üzerinde gerçekleştirilen statik esneklik egzersizleri kas güç çıktısında ciddi miktarda düşüşe neden olmaktadır. Yani antrenmanları organize ederken bunu göz önüne almak gerekir. 

Ayrıca spor yaralanmalarının mekanizzması, ilk müdahalesi ve takibi ile ilgili bir sürprizimiz olacak, bizimle kalın.

Sizde yorumlarda bizimle düşüncenizi paylaşın.

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.