Antrenörler, geleneksel kuvvet antrenman programlarında eksantrik yükleme tekniklerini kullanmayı düşünmelidirler. Yeterince kullanılmayan eksantrik antrenman, kevveti, gücü ve yaralanmaların önlenmesini etkileyen faktörleri geliştirmektedir.

Eksantrik kasılmalar, kuvvet üretmek için kasın boyu uzadığında meydana gelir. Bu kas hareketi, artan nöromusküler aktivasyon seviyeleri ile birlikte, konsantrik hareketlerden daha fazla kuvvet seviyeleri sağlamaktadır. Ve buradaki yüksek kuvvet aktivitesi, kas elastikiyeti ve eksantrik kasılmalarla meydana gelen gerilme-kısalma döngüsü ile ilgilidir.

Supramaksimal yüklerle yapılan eksantrik egzersizler öncelikle nöral adaptasyon amaçlıyken, submaksimal yükleme hipertrofi amacıyla gerçekleştirilebilir. Hangi amaç ile kullanılacağı ihtiyaçlara bağlıdır.

Eksantrik yüklenme, anaerobik güç, hızlanma, dayanıklılık ve maksimum kuvvet dahil olmak üzere atletik gelişimin çeşitli yönlerini geliştirebilir. Süratli bir şekilde kas kütlesi ve kuvveti artışı sağlar. Lipid oksidasyonunu arttırarak yağsız vücut kütlesi sağlanmasına katkıda bulunur. 

Eksantrik hareketler yavaş ve kontrollü bir şekilde gerçekleştirilmelidir, eksantrik faz vurgulaırken 3-5 saniye, hatta yalnızca eksantrik hareketler için 8-10 saniyeye kadar hareket sürebilir. Setler ve tekrarlar istenen sonuca bağlı olacaktır. Genel olarak, her egzersizden 3-5 set, kuvvet odaklı isek 6-8 tekrar veya hipertrofi/güç odaklı isek 8-10 tekrar ile gerçekleştirilir denebilir. Daha yüksek hız seçenekleri de mevcuttur ancak yalnızca ileri düzey sporcular için uygun olacaktır.

Kas yapısında mikro düzeyde bozulmalara yol açacaktır. Dolayısıyla toparlanma için geçmesi gereken süre daha fazla olacaktır. Bu sebeple ne zaman kullanılacağı iyi planlanmalıdır. 

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.