https://static.wixstatic.com/media/f14a91_949ede9e926e4e5b8125ed7cda6bbc43~mv2.png/v1/fit/w_300,h_300,al_c,q_5/file.png

Bir antrenmandan sonra protein almak hiç bir zaman bu kadar kolay olmamıştır. Kafayı nereye çevirsek, kolayca elde edebileceğimiz bir protein atıştırmalığı görüyoruz. Muhtemelen kendi çantanızda veya spor salonundaki her ciddi sporcuda yüksek proteinli bir atıştırmalık bulabilirsiniz. Genel olarak, bu iyi bir şey olabilir, ancak sert geçen bir fitness antrenmanı sırasında veya antrenmanından sonra ne kadar proteine ihtiyacınız var?

“Egzersiz sonrası doğru beslenme, kaslarımıza ve vücudumuza toparlanmak, yeniden inşa etmek ve kas protein yıkımını durdurmak için ihtiyaç duyduğu şeyi verir” -Kris Wilkins

Yoğun bir şekilde egzersiz yaptığınızda dokulara mikro düzeyde zarar verirsiniz. Temelde bizi daha kuvvetli, ve daha ‘kaslı’ yapan da budur. Ancak kısa vadede onarım gerektirir.

Protein, kaslarımızın yapı taşları olan ve enerji ve uygun vücut fonksiyonu için gerekli olan amino asitleri içerir. BCAA’lar kas protein sentezini desteklemek için önemlidir. 

Protein kalitesi sadece amino asit profiline bağlı değildir. Sindiriminin ne kadar kolay olduğu da önemlidir.

Sporcularda günlük protein ihtiyacının 1,2 – 1,6 gr/kg olduğu bilinmektedir. Bazı kaynaklarda 2,0 gr/kg gibi rakamlarda görülmektedir ancak nispeten yüksek olan bu miktarların ek fayda sağlamadığı bilinmektedir. 

Antrenman sonrası protein tüketiminde gözden kaçırılmaması gereken belki de ‘en kritik’ nokta, ne tür bir antrenman yaptığınıza bağlı olduğudur. Çok sayıda sprint, koşu veya yüksek yoğunluklu bir antrenmanı yeni bitirdiyseniz, pilates yaptığınız zamana göre biraz daha fazlasına ihtiyacınız olacaktır. 

Antrenmandan hemen sonra protein tüketmek elbette bir stratejidir. Ancak son zamanlarda yapılan çalışmalar ile protein alımını gün içine dengeli bir şekilde yaymanın daha pozitif bir strateji olduğuda ortaya çıkmıştır. 

Protein çok önemli olsa da, tek başına yeterli değildir! Karbonhidratlar da enerjinizi yenilemeye yardımcı oldukları için egzersiz sonrası gereklidir. 

Karbonhidrat tüketmenin bir yararı da, egzersiz sonrası karbonhidrat ve amino asit kombinasyonunun büyüme hormonu ve testosteronu uyarmasıdır. Bu, daha hızlı toparlanmanıza yardımcı olur. Antrenmandan sonra hem karbonhidrat hem de protein tüketmek özellikle önemlidir. 

Bu şekilde bir strateji ile; 

Kas protein yıkımını azaltın.

Kas protein sentezini (büyümeyi) artırın.

Glikojen depolarını geri yükleyin.

Toparlanmayı geliştirin.

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Bir cevap yazın