Sürat gelişimi pek çok branş için önceliktir. Sürat gelişimi için pek çok yöntem vardır. Kuvvet antrenmanları, pliometrik antrenmanlar, harekete özgü egzersizler ile geliştirilmeye çalışılmaktadır.

Daha fazla gelişim sağlamak için yük veya direnç ilavesiyle yüksek şiddetli sprint egzersizleri sürat gelişimi için uygunlanan yöntemlerden biridir. 

Bu yöntemde, yük genellikle şu üç yoldan biriyle uygulanır:

Bir kızak kullanılarak ağırlık eklenmesi (Daha önce kızak antrenmanları ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz)

Arkadan çeken sabit bantlı direnç

Paraşüt kullanımıyla hava direncinde artış

Bu yöntemlerin her biri esasen vücudu aynı şekilde aşırı yüklemeye çalışır. Sprint hareketine direnç katarlar, bu da bireyin hareket etmek için daha fazla kuvvet üretmesi gerektiği anlamına gelir.

Tek başına sprintin, antrenmansız veya sedanter bireylerde sürati geliştirmede faydalı bir yöntemtir. Ancak, zamanla, daha fazla uyum sağlamak için daha fazla uyaran gerekir. Burada da karşımıza dirençli sürat antrenmanları çıkıyor.

Kızak ile gerçekleştirilen sprintler, bir kızağın vücuda bağlandığı ve daha sonra sprint tekrarları sırasında vücudun arkasında veya önde itekleyerek sürüklendiği dirençli sprint egzersizlerini tanımlar.

Kızak, dirençli sprint antrenmanını uygulamanın en etkili yöntemlerinden biri olarak kabul edilir. Daha fazlası için önceden yazdığımız kızak antnenmanı yazımıza bakınız.

Bant dirençli sprintler, bele elastik bir bant takılarak ve ardından bir antrenman partneri tarafından doğrudan arkadan tutularak gerçekleştirilir. Sprint hareketi sırasında, antrenman partneriniz maksimum hıza ulaşılana kadar banttaki gerilimi kademeli olarak azaltır.

Bu  yöntem de sprint hareketine yük eklemek için kabul edilebilir bir yol sunar, ancak yük, direnci uygulayan kişi tarafından belirlendiğinden çok daha az güvenilir ve tahmin edilebilir olacaktır.

Dirençli sprint antrenmanının bu biçimi, öncül olarak oldukça basittir. Bir koşuya başlamadan önce kemerin arkasına bir paraşüt takmanız yeterlidir. Ardından siz havalandıkça paraşüt hava ile doluyor ve direnç sağlıyor.

Paraşütler, dirençli sürat antrenmanı için tartışmalı bir araçtır, çünkü pek çok değişken onların etkinliğini değiştirebilir. Bu ekipmanı kullandığınızda rüzgar önemli bir değişkendir, çünkü çok kuvvetli rüzgarlar çalışma mekaniğini olumsuz yönde değiştirebilir.

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Bir cevap yazın