u soru her yerde! Hangi kaynağı açarsak muhakkak bu sorunun sorulduğunu ve artık günümüzde net bir şekilde cevabının bulunduğunu görüyoruz. Sizce de cevabı net mi? Statik esnetme, ailenin kötü çocuğu mu? Eğer öyleyse, kötü çocuğu evden kovmamız gerekiyor mu, değerlendirelim.

Dinamik ısınma, vücudu egzersiz veya spora hazırlamak için tasarlanmış aktiviteler, fonksiyonel hareketlerken, statik esnetme ise esnekliği artırmak için tasarlanmış gibi görünüyor.

Dinamik ısınma egzersizleri ile, core bölgesi ısısında, oksijen kullanımında ve eklem hareket açıklığında artış elde edilir.  Antrenman veya müsabaka için nabzı yükselterek küçük bir simülasyon ile hazır bulunuşluluk artırılır. Statik esnetme ile eklemlerdeki hareket açıklığında ve esneklikte artış sağlanır.

Dinamik ısınma, potansiyel olarak yaralanmaların önlenmesine yardımcı olmaktadır.  Ayrıca kas ağrısını azaltabileceği ve performansı akut artışlara neden olmaktadır. Dinamik ısınmaya odaklanırken, herhangi bir kas veya eklemi aşırı esnetmeye değil, tüm vücut hareketlerine, stabiliteye odaklanmamız gerekir. Isınmanızın sonunda ter atmış, tansiyonunuzu yükseltmiş ve kaslarınızı ısıtmış olmalısınız.

Statik esnetme en az 1 dakika tutulmalıdır. Bunun nedeni kas iğciklerinde buunan propriyoseptörlerin kasın yeni uzunluğuna adaptasyonudur. 

Yani, dinamik ısınma süper evlat iken statik esnetme istenmeyen çocuk değildir. Her ikisinin de kullanılması gereken dönemler ve uygulama alanları vardır. Bunu unutmadan antrenman planlamalı ve gerekiyorsa statik esnetme yapmak ve yaptırmaktan çekinilmemelidir.

Bu konuyla ilgili detaylı bir podcast yayınımız olacaktır. Bizi takip etmeye devam edin.

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Kaynaklar

  1. NSCA. 2017. Introduction to Dynamic Warm-Up.
  2. Triano, J., & Cscs. (2018, August 24). Dynamic Warm-Ups for the Land-Based Athlete. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.