https://static.wixstatic.com/media/f14a91_5eae9eb496f04e02b6026da1bc86820c~mv2.jpg/v1/fit/w_750,h_938,al_c,q_20/file.jpg

Çıplak ayakla koşma konusu son birkaç yılda daha popüler hale geldi ve olumlu etkiler için birçok iddia ve koşu stilini değiştirmenin riskleriyle ilgili karşı iddialar var. Bu alandaki çalışmaların kalitesinin düşük olması ve güçlü kanıtların yetersizliği nedeniyle, çıplak ayakla koşma ile ilişkili biyomekaniklerle ilgili sonuçlara dikkatle karar verilmelidir.

Birkaç araştırmacı, koşucu yalın ayak olduğunda, adım uzunluğunun azalması da dahil olmak üzere tutarlı değişiklikler bulmuştur. Daha hızlı ve daha kısa adım uzunluğu, daha düşük yere temas süresine ve havada kalma süresine yol açar.

Çıplak ayak koşucuda gözlemlenen bir başka benzersiz bulgu, plantarfleksori kasların (gastroknemius lateralis, gastroknemius medialis ve soleus) aktivasyonunda daha yüksek elektromiyografik aktivitedir. Bu bulgunun önemi, azalmış darbe kuvveti’dir. Yapılan çalışmalar çıplak ayakla koşanlarda yere çarpma kuvvetlerinin azaldığını belirlemiştir. 

Ayakkabı giymek, özellikle parmak ucu-topuk hareketi ile ilgili olarak ayağın doğal hareketlerini kısıtladığı tespit edilmiştir.

Çıplak ayaklı koşanların oksijen tüketimini ve dolayısıyla koşarken enerji tüketimini azalttığı bulunmuştur. Bir çalışma, 700 gram ağırlığındaki ayakkabı giyenlerde çıplak ayaklı duruma göre %4,7 daha yüksek oksijen tüketimi bulmuştur. Artan enerji kullanımı ayakkabı kütlesine bağlanmıştır. Bununla birlikte, ayakkabıyla ilgili koşu sırasında yere uygulanan şokun azalmasının aynı anda depolanan enerjiyi ortadan kaldırabileceği ve ayakkabının verimsizliğine katkıda bulunabileceği varsayımında bulunmaktadır.

Ayak ayakkabısızken, zemin ile yakın bir ilişki vardır. Aynı zamanda ayakkabı giyerken de kanıtlanmış bir propriyosepsiyon kaybı olduğu keşfedilmiştir. Plantar mekanoreseptörler ve destekleyici yüzey arasındaki herhangi bir engelin ayak pozisyonu farkındalığını engelleyeceği tahmin edilmektedir. Çalışmalarda, daha kalın veya daha yumuşak ayakkabıların yaşlılarda ve genç erkeklerde dengeyi azaltmaktadır. 

Çocuklarla ilgili olarak, “optimum ayak gelişimi ancak çıplak ayakla gerçekleşebildiği söylenir”. sert ayakkabıların içsel kas sisteminin hareketini ve gelişmesini engellediği iddia ediliyor. Çocuklarda düztabanlık insidansının ayakkabı giyenlerde % 8.6 giymeyenlerde % 2.8 yani yaklaşık üç kat daha yüksek olduğunu bulmuşlardır. Çocukların erken yaşta ayakkabı giymeye başladıklarında düztabanlık oranlarının arttığı sonucuna vardılar.

Ayak bileği yaralanmaları sporla ilgili en yaygın yaralanmalardır. Basketbol, hentbol, voleybol, futbol gibi sporlardaki tüm yaralanmaların %15 ila %30’unu ayak bileği yaralanmaları oluşturmaktadır.

Çıplak ayakla koşu çalışmaları, daha güçlü kaslar, daha iyi propriyosepsiyon, ayak bileği burkulmalarında azalma, ayağın yere vuruşunda daha az etki, daha fazla koşma ekonomisi ve koşuyla ilgili yaralanmaların önlenmesi gibi çok sayıda fayda iddia ediyorlar. Gelişmiş propriyoseptif yeteneğin doğrudan ayak pozisyonu hatalarında bir azalmaya ve dolayısıyla daha az ayak bileği burkulmasına yol açtığı iddaa edilmektedir.

Biyomekanik açıdan çıplak ayak ile antrenman yapmak ile ayakkabılı antrenman yapmak arasındaki farklılıklar genel olarak sınırlı kanıtlara dayanmaktadır, bu yüzden bu alanda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Ancak, Teorik olarak, çıplak ayakla koşmanın, ayakkabıyla koşmanın aksine gözlemlenen biyomekaniği, bir dizi aşırı kullanıma bağlı koşu yaralanmasının tedavisinde veya önlenmesinde faydalı olabilir. Sınırlı kanıt olmasına rağmen, diz fleksiyon momentlerinin azalması ve dizdeki güç emiliminin azalması, patella femoral ağrı sendromu gibi diz yaralanmalarının tedavisinde veya önlenmesinde faydalı olabilir. Çıplak ayakla koşmanın, kısa adım frekansına neden olduğu ve Kısa adımların muhtemel stres kırığı yaralanması potansiyelini azalttığı ve stres kırığı olasılığını azaltmak isteyen koşucuların adımlarını %10 kısaltması gerektiği de düşünülmektedir. 

Bilimsel ve Sağlıklı Sporlar!

AthleticSCI

Bir cevap yazın