Yorucu egzersizden sonra nasıl yakıt ikmali yaptığınız, bir sonraki antrenmanınız sırasında ne kadar iyi performans gösterdiğiniz konusunda bir fark yaratır. Zor bir antrenmandan sonra çikolatalı süt içmeyi hiç düşündünüz mü? Düşündüğünüzden daha faydalı olabilir. Bu yüzden sporcular toparlanmak için çikolatalı süt tercih edebilir.

Sade süt, su veya çoğu sporcu içeceği ile karşılaştırıldığında, yorgun kasları yenilemek için mükemmel olan karbonhidrat ve protein içeriği neredeyse iki katıdır. 

Yüksek su içeriği ter olarak kaybedilen sıvıların yerini alarak dehidrasyonu önler. Ayrıca, besinsel bir kalsiyum bonusu içerir ve toparlanmaya çalışan sporcuların suyu tutmasına ve enerjiyi geri kazanmasına yardımcı olan az miktarda sodyum ve şeker katkı maddeleri içerir.

İdeal olarak, bir antrenmandan sonra, 500ml ile 750ml arasında çikolatalı süte denk gelen 15 gram ile 25 gram arasında protein tüketmek isteriz.

Dikkat! İmkan varsa ‘yağsız veya az yağlı’ çikolatalı süt tercih edilmelidir. Devam Edelim…

Süt ve sütün proteininin, sporcuların düzenli egzersiz ve toparlanma rutininin bir parçası olarak yalnızca karbonhidrat içeren bir içecek içmeye kıyasla daha fazla yağsız kas kazanmalarına ve yağ kaybetmelerine yardımcı olduğu bilinmektedir.

Az yağlı çikolatalı süt, her 230ml için 8 gram yüksek kaliteli protein içerir ve bu, yorucu egzersizden sonra kasları onarmaya ve yeniden inşa etmeye yardımcı olur.

Koşucularda yapılan bir araştırmada, aynı miktarda kaloriye sahip yalnızca karbonhidrat içeren bir spor içeceğine kıyasla 470ml çikolatalı süt tüketiminden sonra iskelet kası protein sentezinde artış görüldüğü belirtilmektedir.

Karbonhidrat ve protein karışımı ile 450ml yağsız çikolatalı süt içmenin, aynı kaloriye sahip sadece karbonhidrat içeren bir spor içeceğine kıyasla, egzersizden 30-60 dakika sonra kaslarda daha fazla glikojen konsantrasyonuna yol açtığı belirtilmektedir.

Elit sporcuların antrenmanlar arasında toparlanmak için kısıtlı bir zaman olur. Tam bir toparlanma sağlamak onlar için çok daha önemlidir. Aynı gün sonraki egzersizlerinde güçlerini artırmalarına ve antrenman sürelerini iyileştirmelerine yardımcı olabileceği düşünülüyor.

Bisikletçilerde yapılan araştırmada, karbonhidratlı sporcu içeceği ve çikolatalı süt verilen gruplara, tam efor dayanıklılık testi yapılmıştır ve çikolatalı süt tüketen grup, sporcu içeceği içen grup kadar iyi veya daha iyi sonuç elde etmiştir.

Bir sonraki antrenmanınızdan sonra yağsız çikolatalı süte bir şans vermemek için bir neden yok gibi görünüyor. Antrenman sonrası toparlanmaya yardımcı olmak amacıyla tüketilen spor içeceklerine ucuz bir alternatif olarak tanımlanabilir.

Çikolatalı Süte Alternatif olarak, laktoz intoleransı olanlar için,

1-2 su bardağı çikolatalı soya sütü. Bu seçenek, laktozdan kaçınırken yararlıdır.

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.