En popüler spor ekipmanlarından biri, merdivenden bahsetmek istiyorum. Bugün hangi fitness salonuna giderseniz, hangi profesyonel takımla çalışırsanız muhakkak merdiven çalışmaları yaptığını görürsünüz.

Bu ekipman bazen, hız, bazen sürat, bazen çabukluk veya çeviklik merdiveni olarak anılır. Adı üstünde, hız, çeviklik ve ya çabukluk gelişimi amacıyla kullanılır.

Amaç ‘hız ya da yön değiştirme’ yetisi geliştirmek ise harcanan zamana çok da değdiği konusunda şüpheler var. Yine de her antrenörün aynı amaçla kullandığını düşünmek adil olmaz.

Bahsettiğimi yetileri geliştirmek için çok daha etkili yöntemler olduğu gerçek. Ama tabii video paylaşmak ve çok zor işler başarıyoruz demekse amaç, neden olmasın.

Genellikle önceden belirlenmiş belli başlı hareketler seri şeklinde yapılır. Umut, burada gerçekleştirdiği yeteneklerini sahaya aktarmasıdır. Ki çoğunlukla böyle olmaz. Takım sporları çoğu zaman öngörülemez ve rakibin de içinde olduğu hareketlerden oluşur. Merdiven çalışmalarında ise önceden bilinen bir hareket gerçekleştirilir. Sahadakine hiç de benzemiyor gibi, ne dersin?

Hız açısından düşündüğümüz zamanda da durum çok da farklı olmuyor. Bir yerden bir yere en kısa sürede gitmeniz, hızınız anlamına gelir. Merdiven çalışmalarında böyle bir kaygı yoktur. Yapacağınız herhangi hareket sizin hızınızı düşürecektir. Hızınızdaki düşüşler sebebiyle günün sonunda geliştirmek istediğiniz Maksimum sürat değerinde gelişme göremeyeceksiniz ama sürat çalıştık dimi?! 

Peki hiç mi kullanmaya gerek yok merdiveni? Enerji sistemi çalışıyorsanız, yaratıcı bir şekilde efektif kullanmaya çok müsait. Rehabilitasyon sürecinde kullanılabilir ya da başta da bahsettiğimiz gibi koordinasyon çalışmalarında faydalı olacaktır.

Çok Çalışmak Mı, Akıllı Çalışmak Mı? Sorunsalı böyle durumlarda sürekli karşımıza çıkıyor. Tercih elbette antrenörlerimizin.

Merdiven egzersizlerini seviyor musunuz? Siz merdiveni nasıl kulanmayı tercih ediyorsunuz?

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Bir cevap yazın