https://static.wixstatic.com/media/f14a91_2e69c300f5f248f98c62d770f59d33dd~mv2.png/v1/fit/w_300,h_300,al_c,q_5/file.png

Bazı antrenörler/eğitmenler burpee yazmaktan nefret eder. Bazıları onları sever. 

Burpee, yıllar içinde kesinlikle çok fazla ilgi gördü; hem olumlu hem olumsuz.

Hadi! Hakkındaki Olumsuz Düşüncelere bir göz atalım. 

Bilekler, omuzlar, dizler ve bel üzerinde aşırı stres yaratan yüksek etkili egzersiz. Benzer bir antrenman etkisini daha güvenli yollarla elde edebilirsiniz, bu nedenle risk, karşılığına değmiyor.

Başlangıç egzersizi gibi görünen ileri düzey egzersiz. Çoğu insan, yüksek tekrarlar bir yana, Burpee’yi düzgün bir şekilde yapmak için gerekli kuvvet ve hareketlilikten yoksundur, bu şekilde bile egzersiz tercih edilmektedir, çünkü amaç metabolik kondisyondur. Yorgunluk, kusurları şiddetlendirir. 

Genellikle kalabalık gruplarda kullanılırlar, ancak çoğu insan egzersizi düzgün yapamaz, bu da bu egzersizi kötü bir tercih haline getirir. Egzersizin tekniğini doğru gerçekleştiren sedanter bulmak gerçekten de zor.

Burpee tercih edenlerin asıl iddiası, ‘fonksiyonel’ bir hareket olduğudur. Gerçek hayatta da düşeceksiniz ve burpee’ler size nasıl düşüp tekrar kalkacağınızı öğretiyor mantığıdır. 

Sana nasıl düşeceğini öğretmiyorlar. Hayatta düşerseniz, mükemmel bir şınav pozisyonuna düşmezsiniz. Dengeye yardımcı olmak ve düşme şansını azaltmak ve ayrıca düşerseniz vücudu yaralanmalara karşı daha dayanıklı hale getirmek için daha güvenli antrenman yöntemleri yoluyla güçlü bir alt vücut ve core kuvveti oluşturmak tercih edilebilir.

İnsanlar kalp atışlarını hızlandırmak için burpee yapar ve antrenörler sporcu/üyelerini yormak için burpee veriyor gibi geliyor, böylece iyi bir antrenman yapmış gibi hissediyorlar.

Veee Bu Olumsuz Düşüncelere Karşılık Olumlu Düşüncelere Baktığımızda 

“Bileklere stres yüklüyorsunuz.” savına karşılık, Bu durumun, egzersizin kendisiyle değil, nasıl yaptığınızla ilgili olduğu söylenebilir.

“İnsanlar bundan hoşlanıyor çünkü zor ve “kendilerini daha çok çalışmış hissediyorlar” savına baktığımızda, Bu, “ağır squat” gibi birçok antrenman için söylediğimiz şeye benzer duruyor. Sırf zor diye bir egzersizin nesi yanlış? 

“Daha iyi seçenekler var.” Bu tamamen öznel. Neye kıyasla daha iyi bir seçenek? 

“Burpee, aynı anda birkaç şey olmaya çalışıyor. Bir şınav, bir plank ve bir squat olmaya çalışıyor, öyleyse neden üçünü birden yapmıyorsunuz?” diyenlere karşılık olarak, bu mantıkla, Olimpik bir kaldırışın bir ‘upright row’, bir ‘biceps curl’ ve bir ‘shoulder press’ olmaya çalıştığını söyleyebiliriz. Burpee kendi başına bir egzersizdir. 

“Omuzlara çok fazla baskı yapıyor.” iddiası var bir de. Ancak dumbbell pressler, şınav, kettlebell egzersizleri baskı yapmıyor, öyle mi? diye sormak da gerekmiyor değil.

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Bir cevap yazın