İçerisinde bulunduğumuz süreçte pek çok kişi spor salonlarına gidemedi. Günlük yapması gereken sporu yapamadı ve sağlık problemleri kapımıza dayandı. Peki siz antrenman yapamadığınız bu süreçte vücudunuz size nasıl tepkiler veriyor bunu biliyor musunuz?

Spor salonuna gidememek sizin için bir problem olmamalı. Evinizde, bahçenizde ya da parklarda spor yapmaya devam etmelisiniz. Hem de spor salonundaki ekipmanlara ihtiycınız olmadığını öğrenmeniz için bu çok iyi bir fırsat olurdu. Kendinize temin edeceğiniz bir kaç basit ve ucuz(!) ekipman ve sporun bilimsel boyutundan anlayan bir eğitmen yardımı ile spor salonunuzu yaratabilirsiniz. Sandığınız kadar zor değil. Bir yerden başlayalım.

Siz bu süreçte salona gidemeyenlerdenseniz ve spor yapmak için uygun şartlarınız yoksa ve bugünden itibaren spor yapamaycaksanız, ne olacak şimdi? Hiç heyecanlanmayın, vücudumuz bu durumlar için yeterince hazırlıklı! Vücudumuz hayatta kalmak prensibine göre çalışır. Tek bir amacı vardır, kendisi için gerekli olan enerjiyi sağlamak ve gereksiz olan enerji kullanımını kısıtlamak. 

Vücudumuzun ilk yapacağı şey, artık gereksiz(?) gördüğü kas boyutunu küçültmek olacak ve atrofi başlayacaktır. Bunu yapmasındaki amaç kaslarıma eskisi kadar ihtiyacı olmadığını düşünmesi ve kaslar için ayrılan glikojeni daha gerekli gördüğü dokulara aktarmasıdır. Ama hemen panik yapmamıza gerek yok neyseki “kas hafızası” var. 🙂

Nedir bu kas hafızası? Bu durum siz sporu bıraktıktan sonra başlayan atrofinin, tekrar spora başlamanız ile hızla hipertrofi durumuna dönüşmesi gibi düşünülebilir. Ama elbette ki buradaki tek kriter kaslarımızın büyüklüğü değildir. Aynı durumum aerobik, anaerobik sistemlerimiz, kuvvet, sürat, dayanıklılık ve yardımcı biyomotor yetiler için de geçerlidir.

https://static.wixstatic.com/media/f14a91_6bdbaf6d1a5f401cbe16110812be67e3~mv2.jpg/v1/fit/w_750,h_750,al_c,q_20/file.jpg

Profesyonel bir sporcu olan ya da sedanter bir birey, spor yapmayı bırakır bırakmaz her şeyinizi kaybetmeyeceksiniz. Bu iyi haber 🙂 Ama ne olursa olsun uzun bir süre spor yapmayı bırakmanız durumunda, beyin artık ihtiyacı olmadığını düşündüğü yerlerden kısacaktır. Bu sistemin arkasında müthiş bir fizyoloji var ancak çok detaylarda sizi sıkmak istemiyorum. Elbetteki bütün bu gün sayıları tamamen bireysel özelliklere göre de değişecektir.

Antrenmansız geçen yaklaşık 5 günün ardında maksimal süratimizde azalma başlayacaktır. Bunun için karantinada da olsanız, sprint atabileceğiniz bir yerlere ihtiyacınız var ki bu süreci uzatabilelim. Sonuçta maksimal hız istiyorsanız, maksimum hızda koşmalısınız, öyle değil mi? 🙂 Yaklaşık 15 gün sonra ise kuvvette devamlılıkta kayıplar başlayacaktır. Öncesinde atrofi olsa bile bu başta da değindiğimiz gibi vücudun acil durum önlem planıdır. Anaerobik sistemimizde, kayıplar ise 18 günle birlikte başlayacaktır. Neyseki pek çok anaerobik branş için karantina süresi bu kaybın başlayacağı gün sayısının altında 🙂 Tam 30 gün sonra ise maksimal kuvvetimizden ve aerobik dayanıklılığımzdan kaybetmeye başlıyoruz. Bu süre yeniden spora başlamamız için fazlasıyla yeterli. Butün bu gün sayılarının değişmesinde pek çok fizyolojik neden etkili. Endokrin sistemdeki değişiklikler, nöral sistemdeki yanıtlar, kassal adaptasyonlar, bağ dokuda meydana gelen değişimler ve kardiyorepiratuar sistemin yanıtlarındaki değişimler bu günleri belirlemektedir. bir O yüzden karantinada olduğumuz ve spor yapamadığımız bu günlerde umutsuzluğa kapılıp her şeyi geride bırakmayın. Başlamak için hiç bir zaman geç değil. 

Hepinize selamlar, sağlıklı ve bilimsel sporlar 🙂

Bir cevap yazın