BOSU topları, core kuvveti, denge ve gelişmiş atletik performans vaat ediyordu. Bugün, esas olarak ne yaptıklarını bilmeyen insanlar tarafından kullanılan bir spor salonu aleti olarak kabul ediliyorlar. 

Antrenörler, denge, core kuvveti, tek ayak üzerinde durma, elastik bir banda basma ve yarım top üzerinde bir dambıl kıvırma gibi daha “fonksiyonel” egzersizlere odaklanmaya başladı. Evet, işler kontrolden çıktı. 🙂

Ne zaman BOSU kullanabiliriz? Omuzlarınızda yükle BOSU’nun üstünde bir squat yapmak, o zaman hayır. Proprioseptif duyuyu geliştirmek (uzayda vücut pozisyonunuzu kontrol etmek) ve vestibüler tepkiyi iyileştirmek içinse, evet. Kimseyi spor salonundaki diğer herhangi bir aletten daha hızlı, daha güçlü veya daha stabil yapmaz, daha fazla esnek hale getirmez, ancak hem kuvvet hem de kondisyon yönlerine fayda sağlayan dengeyi geliştirir. Olumsuz yanı, bu tür eğitimin genellikle bir tavanının olmasıdır.

https://static.wixstatic.com/media/f14a91_5ea9f6368f764ac7b434f45bf0b6de27~mv2.png/v1/fit/w_300,h_300,al_c,q_5/file.png

Düz bir zemin – bir bench – dengesiz bir zemine kıyasla daha büyük bir kuvvet ve hareket hızı sağlar. Yani kuvvet kazanımıı için uygun değildir. 

BOSU, core bölgesi kaslarında (rektus abdominis) aynı egzersizi benzer şekle sahip sabit bir zeminde yapmaya kıyasla daha yüksek EMG aktivitesi sağlar. Core çalışmaları yapmak için bir tercih olabilir.

Dengesiz yüzey antrenmanları aslında ‘plantar fasiit’ veya ‘patellar tendinit’ gibi bazı koşulları daha da kötüleştirebilir. Fazla kullanılan dokuların dik durması için çok daha fazla çalışması gerekir, bu nedenle daha fazla motor ünite ateşlemesine neden olma eğilimindedir.

Voleybol, basketbol, ​​hokey, futbol gibi sporlardaki sporcular için, hiçbir zaman bir BOSU gibi dengesiz herhangi bir yüzeyle temas etmezler. Bu, düz zemin de dahil olmak üzere herhangi bir yüzeyde ve hareket etmeye çalışan bir rakip gibi reaktif kuvvet uygulamalarında antrene edilen denge ve tepki gibi genel uygunluk niteliklerinin gelişimini saymazsanız, BOSU’nun belirli bir faydasını nadiren görecekleri anlamına gelir. Değişken arazilerde etkiyi simüle etmek isteyen sporcular için iyi bir tercih olabilir.

Sağlıklı ve Bilimsel Sporlar!

Bir cevap yazın