Çoğu insan çikolata yediği için suçluluk duyar ama bu gerçekten insanların düşündüğü kadar kötü mü? 

Bitter çikolata, kakao ağacının çekirdek kısmı olan büyük miktarda kakao içerir. Kakao, flavanol adı verilen bir grup bileşik bakımından zengindir. Flavanoller hakkında biraz araştırma yapınca, kan akışını iyileştirebilir, oksijen maliyetini azaltabilir, insülin duyarlılığını iyileştirebilir ve bağışıklılığa katkı sağlayabilir olduğunu görüyoruz.

Flavanollerin nitrik oksit üretimi üzerindeki potansiyel faydaları, sporcuların performansı iyileştirmede aradıkları çok önemli bir özelliktir.

çalışmalar performansı artırabileceğini göstermektedir. Vücutta nitrik okside dönüştürülen nitratlar açısından zengindir. Bu nitrat seviyesindeki artış ile, kan damarları genişliyor ve oksijen tüketimini azalıyor. Sporcuların daha uzun süre daha ileri gitmelerine imkan sağlıyor.

Bitter çikolata yedikten sonra, bisikletçilerde orta hızda bisiklet sürerken daha az oksijen kullandıklarını daha az zamanda daha fazla mesafe kat ettiklerini gösteren çalışma vardır. 

Dayanıklılığa dayalı aktivite gerçekleştirirken, enerji tedarikinde mümkün olduğunca ekonomik olmak, performansınızı artırmanın anahtarıdır. Bitter çikolata tüketiminin de, sporcuların aktiviteye verdiği tepkiyi değiştirdiği ve bu nedenle dayanıklılık performansını artırabileceği söylenebilir.

Bu arada söylemeyi unutmayalım, bitter çikolata ile beyaz çikolata arasında da performans faydası arasında fark vardır. Bu yazıda kastetilen aslında kakao ve flavanol içeriğinin fazlalığıdır. Performansa katkı çikolatadan değil, flavanol miktarından kaynaklıdır.

Bitter çikolata tüketimi, hem temel koşullara hem de beyaz çikolata tüketim koşullarına göre zamana karşı deneme performansını iyileştirmektedir. Yapılan çalışmada bitter çikolata ile beyaz çikolata arasında, kat edilen mesafe açısından %13 fark belirtilmiştir. Bu fark bizce dikkate değer (!) bir farklılıktır.

Bu konu ile alakalı kaynak ihtiyacı hisseden ya da göz atmak isteyenler için; 

Dark chocolate supplementation reduces the oxygen cost of moderate intensity cycling. Rishikesh Kankesh Patel, James Brouner & Owen Spendiff, 2015.

Bu konu ile alakalı kesinlikle daha çok ve yeni araştırma yapılmalıdır. Ama sonuçları itibariyle dengeli ve bilinçli olarak diyetlere eklenebilir mi sorusunu da akıllara getirmektedir. 

Daha çok spor bilimciye, sporcuya ve atletik performans antrenörüne faydalı olabilmemiz için lütfen bu postları paylaşmayı, beğenmeyi ve kaydetmeyi unutmayın. Teşekkürler…

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.