İki taraflı ve tek taraflı egzersizler birbirini dışlıyor mu? Çift bacak Squat egzersizi, Tek bacak gerçekleştirilen Bulgarian Split Squat’tan daha mı üstün ya da daha mı faydasız?

Sonda söyleneceği baştan söylemek istiyorum, HAYIR, bir egzersiz diğerinden daha üstün değil! Bu durum tamamiyle, uygulayan sporcuya, uygulanan döneme göre değişiklik gösterir. O yüzden tavsiyem bu soru ile vakit kaybetmemeniz olacaktır. Ancak antrenman uyaranı açısından aralarında kesinlikle fark var.

Aristoteles, yanılabilir mi? Parçaların toplamı, bütünden daha fazla olabilir mi?

Maksimum kas kasılması sırasında karşımıza çıkan bir olgu, bilateral kuvvet eksikliği. Aynı kaşlar tarafından tek taraflı olarak uygulanan kuvvetlerin toplamının, aynı kasların iki taraflı olarak uyguladığı kuvvetlerin toplamından tipik olarak daha yüksek olduğunda meydana gelmesi olarak tanımlanır.

Örnek vermek gerekirse, Leg Press egzersizini çift bacak 150kg yapan bir sporcu için yükü 75kg-75kg sağ ve sol uzuvlarca paylaştığı teorisini kabul ederiz. Ancak tek bacak Leg Press egzersizi yaptığı zaman sporcu 90kg-90kg ayrı ayrı kaldırabilmektedir (Sporcuya göre değişiklik gösterir). Çift taraflı egzersizde, tek taraflı egzersize göre toplamda daha az kilo kaldırılmakta. Bunun pek çok nedeni olabilir. Eklem disfonksiyonu, postür bozukluğu…

Antrenman planlanmasında gözden kaçırılmaması gereken, küçük görünen ama çok önemli bir nokta. Üzerinde tartışılmaya ve düşünmeye değer olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple, sizinle paylaşmak istedim. 

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.