Sporcular ile çalışırken çoğu zaman gözden kaçırılan nokta hareket verimliliği oluyor. Gray Cook, “Athletic Body in Balance” adlı kitabında, verimli hareketi “hareket israfı veya gereksiz enerji harcaması olmadan yapılan eylem” olarak tanımlar.

Hareket Verimliliği, enerji harcaması ile ilgilidir; Bir spor becerisinin icrası sırasında ne kadar az enerji harcanırsa, hareket o kadar verimli olur. Sportif becerinin icrası sırasında, daha az enerji harcamak için çok daha başarılı bir şekilde teknik uygulamak gerekir. Bu sahada da olabilir fitness salonunda da. 

Unutmayın ki, daha fazla kuvvet veya diğer fiziksel yetenekler geliştirdikçe teknik sürekli değişecektir. Bu yüzden teknik çalışmaları sportif hayat boyunca sürekli uygulanmalı ve geliştirilmeli. Bu yüzden kabul etmeliyiz ki hareket verimliliğini geliştirmek ve sürekli optimal seviyede tutmak, gerçekten kolay bir iş değil!

Hareket verimliliği elde etmek için, mantıklı başlangıç noktamız esnekliktir çünkü bu hareket verimliliği üzerinde en büyük etkiye sahip olacak yetilerdendir. Esneklik başlığının detaylarına şu an için girmeyeceğim.

Antrenörler için temel seviye, sporcunun sınırlama veya kısıtlama olmadan hareket etme yeteneği ile verimli bir şekilde hareket edebilmesi için hareket verimliliğini geliştirmekle ilgilidir. 

Çoğu zaman yarışmacı ruhlarından dolayı antrenörler bu piramidin en alt basamağını atlıyorlar. Temel olmadan ikinci ve hatta üçüncü kata çıkma eğilimindeler.

Hareket verimliliği geliştirilmeden, sporcuların kuvvet antrenmanlarındaki gelişimi optimal düzeyde olmayacaktır. Optimal düzeyde gelişmeyen kuvvet sürati etkileyecektir. Mantık basit ve gerçek.

Takım sporlarında uzun bir sezon sonunda madalya hedefiniz olabilir ya da bireysel branşlarda sezonda iki önemli turnuva hedefiniz. Sporcunuzun başarısı için çalıştığınızdan kimsenin şüphesi yok!

Ancak unutmayın. Basamak atlarsak, sezonun en kritik noktasında yaralanma riskimiz de yüksek olacaktır.

Bir cevap yazın