Yorgunluk ile aşırı antrenman durumu çoğu zaman biriri ile karıştırılmaktadır. Yorgunluğun en belirgin özelliği, geçici olmasıdır.

https://static.wixstatic.com/media/f14a91_016d41f6f0e7410586c0a44537edbde9~mv2.png/v1/fit/w_300,h_300,al_c,q_5/file.png

Uygulanan egzersizin değişkenlerine bağlı olarak, bir kaç dakika ya da bir kaç saat içerisinde yorgunluğa bağlı durumlar ortadan kalkar. Bu açıdan baktığımız zaman yorgunluk ‘geriye dönüşüm’ niteliği ile aşırı antrenman durumundan tamamen farklılaşmaktadır.

Aşırı antrenman kavramı, günler veya haftalar sürebilen fizyolojik açıdan bozulmayı ve verim düzeyini ifade etmektedir. 

Sadece dayanıklılık sporcularını değil, diğer spor branşları içinde riskli bir durum oluşturmaktadır. Pek çok branş, saha içi uygulamalar, kuvvet antrenmanı ve diğer biyomotor yetileri geliştirmek için genellikle bir günde birden fazla antrenman yapılmasını gerektirmektedir. Bu durumda aşırı antrenman durumu ile karşılaşılması olasılığını taşımaktadır. 

Yüksek yüklerde antrenman yapmak vücudun kapasitenin üstünde uyum olanakları sağlamaktadır. Ancak aşırı antrenman riskini de artırmaktadır. Antrenman yüklerine ek olarak günlük hayatta yaşanılan sosyal stres oluşturucu faktörlerde ihtimalin artmasında etken olmaktadır. 

Aşırı antrenmanı önceden anlayabilmek için güvenilir bir yöntem olarak egzersiz sırasında kalp atım hızı takibi kullanılabilir.

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Bir cevap yazın