Aralıklı açlık uygulamasının birçok yolu vardır, en yaygın ve pratik yöntemlerden biri, günün 16 saatini besin almadan geçirmek ve 8 saatlik bir yemek aralığına sahip olmaktır.

Açlık, grelin adı verilen bir hormon tarafından düzenlenir ve bu genellikle belirlediğiniz düzenli yemek saatlerine göre belirlenir. Açlık sinyalleriniz normal yemek yeme sürenizle eşleşecek, oruç planına geçiş ilk birkaç gün için zor olabilir, ancak açlık hormonları plana uyum sağlayacak ve bu nedenle siz devam ettikçe açlık azalacaktır. 

Aslında sadece beslenme saatlerini düzenlemek üzerine kurulu bir beslenme modelidir. Öğün saatleri, metabolizmanın en işlevsel şekilde çalışmasını amaçlar. Bir diyet reçetesi içermez ya da ne yemen gerektiği ile ilgili seni yönlendirmez. Bunun öneminin elbette sen farkındasındır! 🙂 

Bu 8 saatlik dilimin dışında ise sıvı tüketimini tamamen serbest bırakan bir modeldir.

Temelde, aralıklı oruç, vücudun fazla vücut yağını yakarak depolanmış enerjisini kullanmasına izin verir.

https://static.wixstatic.com/media/f14a91_1c3042c4b62a4ab884995d5434a9dd7e~mv2.png/v1/fit/w_300,h_300,al_c,q_5/file.png

Bunun normal olduğunu ve insanların daha kısa sürelerde – saatler ya da günler – sağlığa zararlı sonuçları olmadan oruç tutacak şekilde evrimleştiğini anlamak önemlidir.8 Vücut yağı yalnızca depolanmış besin enerjisidir. Yemek yemiyorsanız, vücudunuz enerji için kendi yağını basitçe “yer”.

İşleyiş şekli şöyledir;

Yemek yediğimizde, hemen kullanılabileceğinden daha fazla gıda enerjisi yutulur. Bu enerjinin bir kısmı daha sonra kullanılmak üzere depolanmalıdır. İnsülin, gıda enerjisinin depolanmasında yer alan anahtar hormondur.

insülin yemek yediğimizde yükselir ve fazla enerjinin iki ayrı şekilde depolanmasına yardımcı olur. Karbonhidratlar, daha sonra karaciğerde veya kasta depolanacak olan glikojen oluşturmak için uzun zincirlere bağlanabilen ayrı ayrı glikoz (şeker) birimlerine ayrılır.

Yemek yemediğimizde süreç tersine döner. İnsülin seviyeleri düşer, vücuda depolanmış enerjiyi yakmaya başlaması için sinyal verir, çünkü artık yiyeceklerden daha fazla gelmez. Kan şekeri düşer, bu nedenle vücut artık enerji için yakmak için glikozu depodan çekmelidir.

Bir cevap yazın