https://static.wixstatic.com/media/f14a91_a87bc53c7da14068b3c33bfd4a5091d9~mv2.png/v1/fit/w_300,h_300,al_c,q_5/file.png

Neden = Fiziksel kondisyonun nedeni 

Nasıl = Yöntem 

Ne = Aktivite ve Antrenörlük

İster Olimpiyat oyunlarındaki performansınızı gözden geçiren ulusal bir yönetim organı olun, ister sezonunuzu yeni bitiren ve gelecek yıla hazırlanan bir lise antrenörü olun. Nedenine ulaşan sert, keskin sorular sormanız gerekir. Bu sorular belirli eylemlere yol açmalıdır. Genellikle eğilim, cevaplarla başlamak ve soruları bu cevaplara uydurmaktır. Bu, sıradanlığa giden kesin bir yoldur. 

Atletik gelişim için ilk önce sormanız gereken ‘neden’ sorusudur. Ne değişecek? Sadece yapmış olmak için mi yapıyorsunuz yoksa özel sebepleri var mı? Bu basamağı tamamladıktan sonra harekete geçin.

Sporcularınızın branşlarının genel özelliklerini bilmelisiniz.Uygulanacak antrenman, seçilen branşın genel özelliklerini taşımalı ama antrenmanın her aşamasında da tek yönlü antrenman uygulanmamalıdır. Antrenman çeşitlendirilmelidir. 

Neden sorusuna başarılı bir şekilde cevap vermek, diğer basamaklardaki işinizi kolaylaştıracaktır. Artık bir temelimiz var, üstüne hadi ev yapalım!

Neden Fiziksel Antrenmana İhtiyacımız Var?

Temel Bilgiler: Hareketlerin temelini öğretmek

Performans: Performansı artırma

Önleme: Yaralanmayı önleme

Varyasyon: Antrenmanı ilgi çekici ve çeşitli tutmak için. 

Uygun fizyolojik yönler geliştirilmeli ve gerçekleştirilen her egzersiz ile nasıl bir yanıt elde edildiğini gözden kaçırılmamalı. Nasıl? sorusunu sormamız gereken yere geldik. Hedeflerinize uygun yanıtları elde etmek için uygulamalar yapın. Sporcunun antrenman/müsabaka için fiziksel ihtiyaçlarını belirleyin. 

Bütün durumları göz önüne aldıktan sonra kendimize “ne” sorusunu yöneltmeliyiz. Ve sporcu için optimal gelişim sağlamanın bir yolunu bulmalıyız. Optimal sürat gelişimi için ne yapmalıyım?

Genellikle antrenörler, soruları sormadan, cevaplardan başlıyorlar. Soruları doğru sıra ile kendimize sorarsak, antrenman planlarken daha az hataya düşeriz.

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Bir cevap yazın