Ağırlık Kemerleri, çoğu spor salonu ve antrenman merkezinde oldukça önemli bir ekipman. Ağırlık kemerleri, spor salonlarından olimpiyatlara kadar çeşitli seviyede sporcular tarafından kullanılmaktadır. 

En yaygın teori, halter kemeri takmanın bel için ekstra destek sağlayacağı ve bel ağrısı çeken insanlar için faydalı olduğudur. Ne de olsa, sırtın alt kısmına sıkıca yerleştirilmiş bir kemer, biraz destek vermesi gerekir.

Halter kemerinin doğru kullanımı, bel stabilitesi üzerinde bir etkiye sahiptir, bu doğru, ancak bir kemeri kullanmak ve anında stabilize kazanmak bu kadar kolay değilidir.

Bu tür bir aksesuarın doğru kullanımını anlamak için, önce kuvvet antrenmanı söz konusu olduğunda core bölgesinin işlevini ve karın içi basınç denen bir şeyi anlamamız gerekir. Core bölgesinden bahsederken, sadece karın kaslarından daha fazlasını kastediyoruz. Rektus abdominis, transvers abdominus, oblikler, multifidus, erector spinae, pelvik taban ve diyaframdan bahsediyoruz. 

Bu kasların tümü birlikte kasıldığında, omurga çevresindeki kaslarda bir sertlik oluşturur ve bu da karın içi basıncı oluşturmamıza yardımcı olur. Karın içi basınç, egzersiz sırasında nötr bir omurgayı korumak için alt sırtın desteklenmesine yardımcı olduğu için ağır ağırlıkları kaldırırken son derece önemlidir. 

Bu karın içi basıncı oluşturmada bize yardımcı olmak için ağırlık kemerlerinin kullanıldığı yer burasıdır.

Kemer, nefes aldığında veya gövdede basınç oluşturduğunda kaldırıcının takviyesini sağlar.

Kemerlerin, daha fazla core aktivasyonu yoluyla alt sırt bölgesi için ek stabilite sağladığı gösterilmiştir. Aktivasyon miktarının, Karın içi basıncını yaklaşık %20 ile %40 oranında arttırdığı bilinmektedir ki bu çok büyük bir artıştır. 

Peki, spor salonunda ağırlık kemeri kullanmalı mısınız? Belki. Maksimum kuvveti geliştirme hedefiniz varsa, o zaman kesinlikle kullanılmalı diyebiliriz. %85 1TM üstü kaldırışlarda kullanmak faydalı olabilir ama aşağısındaki yüklerde çok da etkisi olmayacaktır. 

Ağırlık kaldırırken veya kaldırdıktan sonra sırt ağrınız olursa kesinlikle ağırlık kemeri kullanmanın size bir faydası olmaz, bu durumda ağrının kaynağını belirlemek için bir sağlık profesyonelini ziyaret etmek iyi bir fikir olabilir. 

Bu kemerler, ağır ağırlıkları kaldırırken omurga ve core kaslarına stabilite ve destek sağlar. Kaldırılması zor  ağır ağırlıkların kaldırılmasına yardımcı olurlar.

Kemer ne kadar kalın olursa, o kadar rahat olur. Bunun nedeni, kalın bir kemerin sporcunun merkezine ekstra destek sağlamasıdır.

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Bir cevap yazın